Smuteční a adventní věnce

- Podzimní dny se krátí a po ránu je čím dál tím častěji mlha. Čekají nás podzimní prázdniny, dny volna, které můžeme strávit všelijak. Třeba procházkami po okolí a sběrem květin a plodin, které ještě nepodlehly času podzimu. Blíží svátek zesnulých kdy většina z nás klade na hroby svých předků věnce, pokud najdeme trošku času můžeme se pokusit věnec vyrobit sami. Nebo si nachystat korpus na věnec adventní. Ten se na našich dveřích už také zabydlel, a věřte že jeho upletení není nic těžkého.


Tedy co budeme potřebovat:
tady záleží na naší "odvaze", buď korpus koupíme v aranžérských potřebách, nebo ho upleteme
na pletení: slámu, provázek, eventuelně pletivo, ale použít se s úspěchem dají i větvičky ze smrku či jedle.
Nebo vše nahradíme mechem a drátem. Pokud jste vinař, tak jistě máte k dispozici výhony révy. Prostě to co budete mít po ruce se dá s úspěchem použít.
Dále potřebujeme nůžky a kleště na nastříhání drátku.   

Tak a jdeme na to:
Věnec z mechu:
Nejdříve si připravíme z drátu dvojitý kruh ve velikosti budoucího věnce.
K němu přivážeme provázek  kterým budeme mech na rámeček připevňovat. Začneme postupně přivazovat jednotlivé vrstvy mechu. Je potřeba je důkladně připevnit. Další vrstvou první překrýváme a stále velni pečlivě vážeme. Po překrytí celého rámečku svážeme oba konce provázku a ustřihneme.
No a mechový korpus je hotov.
Stejný způsob jako u vázání věnce z mechu použijeme i u věnce z větviček. Ty si ale předem musíme nastříhat na přibližně stejně velké kousky.
Věnec ze slámy:
Je trošku složitější, ale ne o moc. Slámu si rozložíme na stůl. Z drátu si ustřihneme potřebnou délku, a můžeme začít omotávat. Pečlivě přivážeme první vrstvu , tak aby tvořila základ věnce. Tj. "dokulata" kolem drátu. Postupně překrýváme další vrstvou a stále velmi pečlivě přivazujeme. Pokud by jsme přivazování zanedbali, věnec se nám rozpadne. Pokračujeme tak dlouho až máme pokrytý téměř celý drát. Jeho volné konce  pevně spojíme a překryjeme zbytkem slámy. Většino je třeba ještě několikrát věnec pro zpevnění omotat a zastřihnout slámu.
Tento typ se báječně hodí na adventní věnec. Na rozdíl od větvičkového neopadává.
V případě že máte k dispozici drobný typ mechu a králíkářské pletivo, můžete se pustit do vazby věnce z mechu.
Ustřihneme potřebnou délku. Šířku zvolíme s ohledem na plánovanou šířku věnce a to že mech musíme  do pletiva "zabalit". Mech pravidelně rozložíme po celé dálce a pletivo opatrně svineme. Volné konce musíme k sobě pečlivě sešít tak aby spoj nebyl vidět.
Věnec z výhonků révy, nebo podobné rostliny.
Kruh požadované velikosti uděláme z jednoho výhonu a pevně jej svážeme drátkem. Postupně kruh ovíjíme dalšími výhony. S přibývající tloušťkou je lépe dělat volnější závity aby výhony nepraskaly. Až máme základ věnce takový jak jsme si představovali, přivážeme výhon a zbytek drátu odstřihneme.
Tento věnec je velmi rychle hotov, je k němu ale třeba  pružné výhony které se nelámou.  

Tak základy věnců máme hotové a nám zbývá ta příjemnější část.
Ozdobit je.
Na věnce adventní bude dosti času příště, tak se nyní pustíme do věnců smutečních.
Nejčastěji je zdobíme šiškami z modřínu , borovic a větvičkami, nicmémě s úspěchem lze použít i různé typy sušených květin. Například Smil-"prodává se jako slaměnka na tržištích" , Krasatinu i Zaječí ocásky a podobně. Vše záleží na vaší fantazii. Nikde není řečeno že smuteční věnec musí být jenom zeleno-hnědý.
Slaměnky a větvičky připevňujeme omotáním provázku. Potíž je trošku se šiškami. Ty je potřeba ovinout drátkem pod nejnižší řadou šupin tak aby ho asi 5 cm vyčnívalo ven. Za ty pak šišku připevníme.
Celé zdobení musíme "začistit" - nejlépe nám k tonu poslouží mech a větvičky. Začištění je třeba tam kde jsou provázky příliš nápadné .  Při použití pletivového korpusu musíme ozdobit celý věnec, tak abz pletivo nebylo vidět.

Přeji hodně zdaru a fantazie při zdobení.

Pokud budete mít chut´nám  své výtvory ukázat, pošlete jejich fotografii
do 15.listopadu na adresu :
redakce iDNES, Senovážná 4, 111 21 Praha
nebo: isouteze@mafra.cz

Ty nezdařilejší vám představíme ve speciální příloze.

Nejdříve si připravíme z drátu dvojitý kruh ve velikosti budoucího věnce. K němu přivážeme provázek kterým budeme mech na rámeček připevňovat. Začneme postupně přivazovat jednotlivé vrstvy mechu.

Je potřeba je důkladně připevnit. Další vrstvou první překrýváme a stále velni pečlivě vážeme.

Po překrytí celého rámečku svážeme oba konce provázku a ustřihneme. No a mechový korpus je hotov.

V případě že máte k dispozici drobný typ mechu a králíkářské pletivo, můžete se pustit do vazby věnce z mechu. Ustřihneme potřebnou délku.

Šířku zvolíme s ohledem na plánovanou šířku věnce a to že mech musíme do pletiva "zabalit". Mech pravidelně rozložíme po celé dálce a pletivo opatrně svineme.

Volné konce musíme k sobě pečlivě sešít tak aby spoj nebyl vidět.

Věnec ze slámy: Je trošku složitější, ale ne o moc. Slámu si rozložíme na stůl. Z drátu si ustřihneme potřebnou délku, a můžeme začít omotávat. Pečlivě přivážeme první vrstvu , tak aby tvořila základ věnce. Tj. "dokulata" kolem drátu. Postupně překrýváme další vrstvou a stále velmi pečlivě přivazujeme. Pokud by jsme přivazování zanedbali, věnec se nám rozpadne. Pokračujeme tak dlouho až máme pokrytý téměř celý drát. Jeho volné konce pevně spojíme a překryjeme zbytkem slámy. Většino je třeba ještě několikrát věnec pro zpevnění omotat a zastřihnout slámu. Tento typ se báječně hodí na adventní věnec. Na rozdíl od větvičkového neopadává.

Kruh požadované velikosti uděláme z jednoho výhonu a pevně jej svážeme drátkem.

Postupně kruh ovíjíme dalšími výhony. S přibývající tloušťkou je lépe dělat volnější závity aby výhony nepraskaly. Až máme základ věnce takový jak jsme si představovali, přivážeme výhon a zbytek drátu odstřihneme. Tento věnec je velmi rychle hotov, je k němu ale třeba pružné výhony které se nelámou.