Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šmuclerová: Odpočívám při řízení

  10:56aktualizováno  10:56
Programová ředitelka televize Nova Libuše Šmuclerová měla těsně po dovolené. Proto (anebo přesto?) přišla na rozhovor opálená, usměvavá a uvolněná, třebaže se následující den chystala na tiskové konferenci oznámit podzimní programové změny. "Měla jsem trochu honičku, ale už je to v pořádku. Úspěšně se aklimatizuju."
* Na začátek jednu historku: můj učitel angličtiny kdysi mimoděk během výuky prohlásil, že učí i vás, a mezi spolužáky to jen zašumělo hrůzou. Vadí vám ta image tvrdé a nekompromisní ženy, nebo jste se s ní už smířila?
Vadí, ale už jsem se s ní smířila. (smích) Nejsem si vědoma, kde vznikla, a proto s ní nemůžu asi nic dělat. Mám taky historku: jednou jsem byla na focení, a když jsme skončili, fotograf mi řekl, že zažil kulturní šok, protože můj mediální obraz je úplně jiný než já. Ale co s tím? Vizáž mi asi v tomto ohledu moc nepomáhá - krátké vlasy, brýle, špičatá brada - prostě jako barbína nevypadám. Lidé, kteří mě znají, dobře vědí, že nic neřeším silou.

* Vraťme se k angličtině. Máte potřebu ji zlepšovat?
Vzdělání obecně je šťáva, kterou potřebuju, protože hodně vydávám a potom toužím po něčem, co dává zase mně. Vzděláním vznikají pro vás další světy, které se promítají do toho vašeho, poznáváte jiný typ lidí, jinou kulturu a tak dále. Pokud jde o jazyky, můžete se seznámit s originály, a to je také zkušenost k nezaplacení. Já když si třeba přečtu Harvard Business Review, je to pro mě očistný zážitek. Vypěstovala jsem si totiž reflex, že vypouštím všechen balast v novinách a časopisech, je to ztráta času. Potom je balzám na duši přečíst si něco, co vám přinese novou myšlenku.

* Vzděláváte se kvůli práci, nebo kvůli sobě?
Z obou důvodů, ale hlavně kvůli sobě. Lidé mají často pocit, že když skončí školu, jsou se vzděláním hotovi. Ale svět se s koncem školní docházky nezabrzdí, a to nejen v technických, ale i ve společenských vědách. Znalosti podle mě víc než s čímkoli jiným souvisí s hygienou života. Je to totéž, jako že by měl člověk zdravě jíst. Pro mě je to navíc strašně příjemné.

* A stíháte to?
Čas je samozřejmě problém, ale upřímně řečeno, máloco je o kvantitě. A čas z práce bych si měla udělat i právě kvůli práci. Potřebuji neustále vystupovat z nějakých kruhů a stereotypů, abych se nepohybovala jako veverka v bubnu. A tyhle přesahy jsou jako živá voda. Kdybych si mohla svobodně zvolit, vezmu si dva roky prázdnin a budu se učit, a to myslím naprosto vážně.

* V televizním kariérním žebříčku jste postupovala poměrně rychle...
To je jeden z obecně tradovaných omylů. Já jsem v televizi sedmnáct let, tedy obrovský úsek života. Prožila jsem toho hodně. Jestli si někdo myslí, že existuje strom, na němž rostou generální, programoví a finanční ředitelé, a vždycky se z toho stromu jeden utrhne, tak je na omylu. Nova už má jedenáct let, začala jsem tu od píky, za což jsem hrozně vděčná, protože se dnes můžu volně pohybovat v časoprostoru, a když mi někdo něco sděluje, vím do důsledků, o čem mluví. To je cenná výhoda. A každý postup v kariéře je vždycky souhra náhod a okolností.

* Pochytila jste při těch postupech všechno nové za pochodu, nebo jste se musela něco doučit?
Každý den něco přibývá, protože i televize se vyvíjí, aby neustrnula. Například když jsme začínali, část zpravodajství se stříhala na filmu, což je dnes absolutně nemyslitelné. A nejde jen o technické věci. Reportéři třeba nechodili do obrazu, protože se to takzvaně neslušelo, a takových příkladů bych mohla uvést desítky. Prostě se stále učíme.

* Jste vystudovaná novinářka. Máte sklon posuzovat z profesionálního hlediska kolegy, kteří za vámi přicházejí pro rozhovor?
Rozhodně nemám potřebu každého hodnotit. Myslím, že už dnes dokážu odhadnout, odkud dotyčný přichází. Tisk funguje čím dál víc podle určitých pravidel, novináři mají tím pádem čím dál více specializovanou výbavu. Lifestylový časopis pro ženy je něco jiného než deník. Pak se snažím poznat, jestli novináře zajímám, nebo jen dělá rozhovor.

* V čem je pro vás právě televizní novinařina nejpřitažlivější?
Televize je na jedné straně nepříjemná tím, že vysílá stále, takže kdyby se v tomhle okamžiku něco rozsypalo ve vysílání, okamžitě od vás odcházím.
Na druhé straně se tu tím pádem věci neustále dějí. Televize je látka s nekonečnem proměnných, v každém okamžiku do vzorce vstupují jiná východiska. Řešení je na vás. Na první pohled se může zdát, že programový ředitel věčně vyřizuje nějaké papíry a podepisuje scénáře, ale on do všech fází zasahuje tvůrčím způsobem, nikoli čistě manažerským. Stereotypů je méně, než by se zdálo.

* Kolik hodin trávíte denně v práci?
Rozhodně to nevypadá tak, že 365krát do roka přijdu ráno v osm a odejdu v osm, to by mě zničilo. Potřebuju se nadechnout. Takže někdy čtu doma scénáře, než se dcera vzbudí, a když večer usne, někdy jsem v práci do noci, jindy vezmu odpoledne dceru ven. Není dobře, když se z lidí stanou stroje.

* Bavíte se s manželem doma o práci?
Občas ano, on má nejen trefné poznámky, ale i velmi vtipné. Naše prostředí zná, komentář zvenku je pro mě vždycky zajímavý. Na druhé straně většinou chci spíš vysadit. Takže jak kdy, neexistují žádná pravidla.

* Stýská se mu po televizi?
Myslím, že ano, ale v tom má dost smůlu. Teď zrovna velmi složitě hledáme moderátora pro jeden pořad a zatím máme vážný problém. Všechny tipy nedopadají dobře nebo nám oslovení odmítají.
Manžela nemůžu ani oslovit. Neuměla bych totiž nikdy obhájit před divákem, že zde není jen a jen z mé vůle. Ke konkurenci samozřejmě nemůže vůbec. Na druhou stranu si neumím představit, jak by si na moderování při všech svých aktivitách vyšetřil vůbec čas.

* Jak vypadala vaše dovolená?
Byli jsme všichni tři na Krétě, sice jen týden, ale určitě jsem si odpočinula. Kdybych měla náš program popsat jednou větou, věnovali jsme se sami sobě. Užili jsme si všechno beze zbytku, každý okamžik.

* Jak si nejlépe odpočinete během roku?
Největší radost mám, když narazím na někoho osobitého, kdo vás zasáhne z jiného prostoru než jen z televizního. Je to potěšení na duši i největší relaxace, protože se dostanu jinam, a to mě osvobodí. Třeba v lékařské sféře se pohybují velmi hodnotní lidé, vzdělaní a často i kulturní, a do této oblasti média málokdy vstupují. Fyzicky si pak nejvíc odpočinu při řízení auta, focení a při hraní s dcerou.

* Z vnějšího pohledu se zdá, že se vám všechno daří. Je to opravdu tak?
Jestli to takhle působí, jsem moc ráda, ale všechno je o energii, kterou musíte někde brát. Připadalo by mi jako rouhání tvrdit, že se mi všechno daří. Mám pocit, že ani teď nic nejde lehko, a když řeknu opak, půjde vše ještě hůř.

Líba Šmuclerová křtí knihu Lenky Hornové

Libuše Šmuclerová a šéfredaktor redakce publicistiky Radek John na tiskové konferenci u příležitosti 10. výročí TV Nova.

Libuše Šmuclerová téměř jedenáct let ovlivňovala vysílání Novy, dlouho jako pravá ruka Vladimíra Železného. Málokdo měl takový vliv na nejsledovanější televizi jako tato dvaačtyřicetiletá žena. Po prosincovém příchodu americké společnosti CME se dohodla s novými vlastníky, že skončí. Nevylučuje, že nastoupí ke svému manželovi Romanu Šmuclerovi, který buduje v Praze kliniku astetické medicíny. Se svým druhým manželem, který je rovněž známý jako moderátor Novy, má třiapůl letou dceru Justinu.

Hornová, Danková a Šmuclerová

Libuše Šmuclerová.

Autoři:

Nejčtenější

Paris Hiltonová (Cannes, 20. května 2014)
Paris Hiltonová: Zveřejnění nahrávky sexu mi zničilo život

Dědička hotelového impéria Paris Hiltonová (36) říká, že mohla být druhou princeznou Dianou, kterou miloval celý svět.... celý článek

Heidi Janků a její manžel Ivo Pavlík
Zemřel hudebník Ivo Pavlík, manžel Heidi Janků

V sobotu zemřel hudebník Ivo Pavlík (†84), manžel zpěvačky Heidi Janků (54) a první manžel nedávno zesnulé Věry... celý článek

Lukáš Krpálek, jeho syn Antonín a manželka Eva (2016)
Manželé Krpálkovi: Hlavně ať druhé dítě není divočák

Je to rok, co Lukáš Krpálek (26) získal olympijské zlato. Krátce před tím se mu narodil syn Antonín, a také proto si... celý článek

Jennifer Anistonová (Los Angeles, 7. prosince 2016)
Anistonová: Nechápu, proč se řeší moje bradavky, stojí mi od přírody

Když hrála Jennifer Anistonová (48) v seriálu Přátelé, snad v každé scéně jí stály bradavky. Tehdy ji podezřívali, že... celý článek

Paris Jacksonová na Met Gala (New York, 1. května 2017)
Jacksonová: Jsem normální člověk s celulitidou, jizvami a kily navíc

Dcera krále popu Michaela Jacksona se stále častěji objevuje na fotografiích v předních světových módních magazínech.... celý článek

Další z rubriky

Moderátorka Ellen DeGeneresová, která ve své show přivítala už nejrůznější...
DeGeneresová: Když jsem odhalila svou orientaci, čelila jsem šikaně

Moderátorka a producentka Ellen DeGeneresová (59) je šťastně zadaná a v dnešní době nemá problém mluvit o tom, že se jí... celý článek

Geri Hornerová se synem Montym u bazénu (2017)
Geri Hornerová: Je mi pětačtyřicet a jsem připravená na další dítě

Členka bývalé dívčí skupiny Spice Girls Geri Hornerová (45) porodila své druhé dítě ve 44 letech. Jeho přirozené početí... celý článek

Jennifer Anistonová (Los Angeles, 7. prosince 2016)
Anistonová: Nechápu, proč se řeší moje bradavky, stojí mi od přírody

Když hrála Jennifer Anistonová (48) v seriálu Přátelé, snad v každé scéně jí stály bradavky. Tehdy ji podezřívali, že... celý článekNajdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.