Sbohem, má pleško!

- Krátce po uvedení léku proti impotenci Viagra na trh vzbudil mezi japonskými muži rozruch nový prostředek podporující růst vlasů. Jak dnes napsal tamní tisk, poptávka po údajně zázračném léku Rjup je tak velká, že firma Taisho Pharmaceutical ho nestačí vyrábět dostatek.
Již před oficiálním zahájením prodeje byly drogérie zaplaveny objednávkami. Z kapacitních důvodů proto každý obchod prozatím dostává jen 24 balení Rjupu.
Lék obsahuje látku minoxidil, která napomáhá růstu nových vlasů a zároveň chrání před jejich vypadáváním. Minoxidil původně vyvinul americký koncern Pharmacia and Upjohn jako prostředek k léčbě vysokého krevního tlaku. U pacientů ale měl pozoruhodné vedlejší účinky - vyvolával mimořádný růst vlasů. Firma toho využila a minoxidil použila k výrobě léku Rogaine, který byl na americký trh uveden v roce 1988.
Podle japonského tisku velikost trhu s prostředky proti vypadávání vlasů v Japonsku dosahuje 40 až 50 miliard jenů (333,3 miliónu dolarů až 416,7 miliónu dolarů). Taisho Pharmaceutical očekává, že v prvním roce prodá léku Rjup za šest miliard jenů (50 miliónů dolarů). Jedna lahvička s 60 mililitry tinktury stojí 5500 jenů (45,8 dolaru).

I tenisový idol André Aggasi vystřídal řadu fíglů, jen aby zakryl svou plešatící hlavu. Nakonec se však odhodlal k tomu nejmoudřejšímu kroku: nechal se ostříhat dočista nakrátko. Možná se dozvěděl, že jeho boj by byl stejně marný, neboť čím dříve se pleš objeví, tím rychleji postupuje. Pouze muži, kteří se s chumáči vlasů začnou loučit až mezi 30. a 40. rokem, se mohou utěšit tím, že budou plešatět jen velmi zvolna a v malé míře.


Témata: Poradna: Vlasy