Půlroční internetová dvojčata mají už čtvrté rodiče

Uprostřed komplikované právní bitvy se ocitla americká dvojčata prodaná přes internet, jejichž osud je s velkým zájmem i obavami sledován na obou stranách Atlantiku. Za pouhého půl roku života mají holčičky už čtvrté "rodiče". Jejich biologická matka Tranda Weckerová je nejprve prodala americkým manželům Allenovým, potom si je vzala zpět a za více než dvojnásobnou částku je prodala Judith a Alanu Kilshawovým z Británie.

V současné době však nemluvňata nejsou ani u své biologické matky, ani u jedněch adoptivních rodičů, ale v péči britských sociálních pracovníků, kteří je za asistence policie odnesli a předali dočasným pěstounům, u nichž zůstanou minimálně sedm dní.

"Vyrvali mi ty děti! Jak teď mám vědět, kde jsou?" bědovala Judith Kilshawová a tvrdila, že sociální pracovníci vzali teď do péče i její dva syny, čtyřletého Ruperta a sedmiletého Johna. Kilshawovi zaplatili s dalšími výlohami celkem 24.000 liber, aby černošské holčičky získali.

Sociální pracovníci jsou ale znepokojeni především mediálním humbukem kolem případu a chtějí děvčátka uchránit celého cirkusu, do jehož středu se dostala. Kilshawovi ovšem hodlají prostřednictvím svého právníka o "své" děti bojovat.

Dvojčata dnes nejenže neví, komu vlastně patří, ale ani jak se jmenují. Jejich matka jim po narození dala jména Keyara a Kiara podle postaviček z Disneyho filmu Lví král. Kilshawovi, kteří si je odvezli do Walesu, je však pojmenovali Belinda a Kimberley.

"Jak mohli něco takového udělat? To přece nejde!" stěžuje si Weckerová, která přivedla děti na svět. Jako pingpongový míček létají pomocí televizní techniky vzájemná obvinění z jedné strany Atlantiku na druhou. V přímých přenosech se slovně utkali oba adoptivní manželské páry i Kilshawovi s biologickou matkou.

Weckerová, dvakrát rozvedená matka tří dětí, teď překvapivě vyrukovala s požadavkem, že chce dvojčata zpět. Stala se prý obětí nechutného obchodu s dětmi, na němž pouze prodělala. Nejenže nemá děti, ale nedostala ani cent, protože internetová agentka Tina Johnsonová, která vše zprostředkovala, jí prý dosud nic nezaplatila.

V rozhovoru pro televizi ITV Weckerová požadovala, aby se Kilshawovi s dvojčaty vrátili do Ameriky, kde by se záležitost vyřešila prostřednictvím soudu.

Právníci v Americe i v Británii teď zkoumají, z které strany začít klubko složitého případu rozmotávat. Nad bludištěm paragrafů a právnických kliček se ovšem vznáší jedna stěžejní otázka: jak je možné, že kdokoli - třeba i pedofil - může pomocí internetu kupovat děti?