První českou obětí syfilitidy byl syn krále Jiřího

"První známá osoba, která v českých zemích zemřela na syfilis, se dá ztotožnit s naším možná vůbec prvním bohémem. Byl to čtvrtý syn krále Jiřího z Poděbrad, kníže z Minstrberku, Jindřich mladší zvaný Hynek," říká Richard Händl, publicista, jenž se specializuje na historii. Jindřich neboli Hynek byl rozporuplnou postavou českých dějin. Na jedné straně jej zajímala politika. Dokonce kvůli ní tajně konvertoval ke katolictví, aby se mohl stát jedním ze čtyř zemských správců.
Na straně druhé skládal básně (nejznámější je Májový sen), které jsou převážně erotickými alegoriemi dosti silného kalibru, takže byly vlastně už od doby, kdy je králův syn napsal, až do poměrně nedávné minulosti předmětem častých cenzorských zásahů. Hynek byl také mistrem v tanci a na turnajových kláních.

"Takový člověk obvykle bývá na ženské," míní Händl, což u Hynka platilo vrchovatě. Jeho současníci mu vytýkali cizoložství a "porušování panen". Podle publicisty Händla tudíž nebylo divu, že se nakazil příjicí a v roce 1492 na ni jako čtyřicetiletý zemřel.

"Něco podivuhodného na tom ale přece jenom je. Syfilis neboli příjice, jak se traduje, se do Evropy údajně dostala od indiánů na Haiti až začátkem roku 1493, kdy se Kolumbus vrátil ze své první objevitelské cesty. Tedy v době, kdy kníže Hynek byl již mrtev. Ostatně, na tuto takřečenou ´francouzskou´ nemoc se neumírá krátce po nakažení, ale až po dlouhých letech," podotkl Händl.

Nicméně již v roce 1495 je zaznamenána epidemie příjice na Moravě a počátkem šestnáctého století byla Praha jednou z nejzasaženějších oblastí Evropy.
Publicista Händl k tomu dodal: "Je sice možné, že kníže Hynek na syfilis nezemřel, jak se píše v některých knížkách o lékařské historii. Ale vzhledem k výše uvedené rychlosti přenosu je tu také jiná možnost. Tato nemoc totiž mohla být v Evropě ve skryté podobě odedávna a v inkriminovaném období z neznámých příčin epidemicky propukla. Bohužel, je tu dodnes."