Podle ochránců zvířat nepotřebuje móda oběti

- Na protest proti týrání zvířat, proti testování přípravků na nich, proti jejich chovu a transportu v nevyhovujících podmínkách, proti výrobě kožené a kožešinové módy uspořádalo společenství Animals S.O.S. v Praze na Náměstí Republiky shromáždění, na němž se veřejnost mohla s některými fakty blíže seznámit. "Aktivity na ochranu zvířat jsou u nás roztříštěné, proto nemáme zatím viditelný vliv, jako například podobné organizace v západní Evropě," řekl pro iDNES Jan Lorenc, mluvčí společnosti.

"Chceme hlavně lidi informovat o tom, jak se u nás se zvířaty, hlavně hospodářskými, špatně zachází. Než veřejnost přesvědčíme a spolu s ní vyvineme tlak ve prospěch úprav existujících zákonů, bude to pravděpodobně trvat i několik let, možná celou generaci," vysvětlil.

Největším producentem kožek je podle světových statistik Dánsko, dále Finsko, Holandsko, USA, Rusko a Švédsko. Přitom se podařilo světovou produkci kožek za posledních deset snížit o více než pětatřicet procent. Jen v Kanadě klesl počet odchycených do pastí ze tří miliónů ročně na současný milión, snížila se také poptávka po kožešinách, klesl počet zvířat chovaných na kožešinových farmách - například ve Velké Británii z 50 miliónů kusů na téměř 30 miliónů.

Známým odpůrcem týrání zvířat je také úřadující Miss ČR Helena Houdová, která se podobné akce na Staroměstském náměstí zúčastnila v říjnu. Fotografie a záznam z toho odpoledne najdete u připojeného článku. Tentokrát  H. Houdová nepřišla, protože je v Londýně, kde se má zanedlouho zúčastnit Miss World.

Kožešina na figuríně byly na shromáždění Animals S.O.S. výmluvným mementem.

Na shromáždění se prodávaly také protestní nažehlovací obtisky.

Veřejnosti byly na shromáždění k dispozici různé informační materiály.

Dívka si nechala připnout na záda Zákaz nošení kožichů.

Liška ztažená z kůže na ceduli přinuté na zádech jedné z účastnit shromáždění.

Stánek společenství Animals S.O.S. v Praze na Náměstí republiky.