Oscarová horečka zachvátila Los Angeles

Již od pondělka se do Los Angeles sjíždějí filmové celebrity. V úterý odpoledne se k nim přiřadil i český režisér Jan Hřebejk , kterého ve čtvrtek doplnili i producent Ondřej Trojan a scenárista Petr Jarchovský, v pátek pak k trojici českých zástupců filmu Musíme si pomáhat přibyla slovenská herečka Anna Šišková. Čerstvá držitelka Českého lva Anička Šišková ve středu a ve čtvrtek měla ještě premiérové povinnosti ve svém domovském divadle v Bratislavě, a proto se do Los Angeles vypravila až v pátek ráno. "Máme malé divadlo, tak děláme dvě premiéry, proto letím v pátek. Ale žaludek se mi stejně svírá už dnes," řekla slovenská hvězda, když se ji podařilo zastihnout na obědě - objednávala si právě kuřecí prsa.

Jan Hřebejk už hned první den pobytu ve Státech absolvoval několik interview na svém pokoji v The Regent Beverly Wilshire, který se na necelý týden stal jeho domovem: "Zatím žádné velké šílenství, udělal jsem asi dva rozohovory, dnes je večírek, který pořádá konzulát, ale jinak je zatím klid, všechno to vypukne až v sobotu, v neděli," řekl úspěšný režisér, když jej zastihlo ve čtvrtek ráno na hotelovém pokoji. Večer pak patřil v Culver City, kde sídlí studia Sony Pictures, cele české trojici - pánové Hřebejk, Jarchovský a Trojan se zúčastnili projekce svého filmu a zvláštní recepce na počest jejich oscarové nominace.

Zajímavostí je skutečnost, že vyslanci českého filmu nejsou ubytováni v jednom hotelu - producent Trojan, scenárista Jarchovský a bratislavská herečka Šišková zvolili hotel Beverly Crescent, který je sice rovněž v Beverly Hills jako hotel Jana Hřebejka, ale přece jen o několik ulic dále. Ten bydlí odděleně proto, že jeho pobyt hradí pořadatelé slavnostního večera, a tak mu jako hvězdě našli hotel výrazně dražší. Dnes se Jan Hřebejk, patrně bez doprovodu ostatních, zúčastní v hotelu Bel Air slavnostní ceremonie pro zahraniční režiséry a hosty a v sobotu ho čeká v Academy Theatre odborné sympózium.

To už ovšem bude Los Angeles na vrcholu oscarového šílenství. Prostranství před divadlem už bude dávno hlídáno policií a obleženo šťastlivci, kteří se dostanou do prvních řad, aby v neděli odpoledne mohli začít omdlévat, kdykoliv se rudého koberce dotkne noha hvězdy. A těch bude nepočítaně. Již zhruba od patnácté hodiny tamního času - u nás bude jedna hodina po půlnoci - se do slavnostně vyzdobeného sálu začnou sjíždět filmové celebrity z celého světa. O dvě hodiny později pak bude galavečer americké filmové akademie zahájen. V sále mezi stovkami slavných a nervózních budou sedět i tři nervózní Češi a jedna Slovenka.

Zlatý Oscar.

Scénograf Rick Roberts stříká v přísně střežené dílně v kalifornské Valencii zlatou barvou jednu z šestašedesáti figur Oscara. Nejmenší figury jsou jen o málo vyšší než dva metry. Jsou vyrobeny z ocelové konstrukce pokryté laminátem. Největší figura měří téměř sedm a půl metru a váží přes půl tuny. Zhruba týden před slavnostním vyhlášením nejprestižnějších filmových cen budou sochy dopraveny do losangeleského Shrine Auditorium, kde se ceremoniál každoročně koná. Letošní 73. ročník Oscarů bude vyhlášen 25. března, nominace budou známy 13. února.

Režisér Jan Hřebejk odletěl v úterý přes Amsterodam do USA. V neděli 25. března se v Los Angeles zúčastní vyhlašování filmových cen Oscar.

Režisér Jan Hřebejk odletěl v úterý přes Amsterodam do USA. V neděli 25. března se v Los Angeles zúčastní vyhlašování filmových cen Oscar.

Režisér Jan Hřebejk odletěl v úterý přes Amsterodam do USA. V neděli 25. března se v Los Angeles zúčastní vyhlašování filmových cen Oscar.

Socha Oscara je instalována před Shrine Auditorium

Transport velké zlaté sochy Oscara, která bude vztyčena u vchodu do Shrine Auditoria.

Socha Oscara před Shrine Auditorium, kde se budou v neděli předávat filmové ceny.