O přepadení a odvaze

Kdybyste se stal nechtěným svědkem přepadení banky - splnil byste všechny pokyny lupičů, nebo byste se jim snažil v loupeži nějak zabránit? Myslel byste spíše na vlastní bezpečnost, nebo by ve vás zvítězilo vědomí, že zločincům se nesmí ustupovat?
Ivan Rynda, ekolog:
Záleží na okolnostech.
splnil byste všechny pokyny lupičů, nebo byste se jim snažil v loupeži nějak zabránit? Myslel byste spíše na vlastní bezpečnost, nebo by ve vás zvítězilo vědomí, že zločincům se nesmí ustupovat?
Ivan Rynda, ekolog:
Záleží na okolnostech. Kdybych vycházel z obecné situace, tak nejdůležitější je samozřejmě lidský život. Hleděl bych na rizika ohrožení života nejen mého, ale i všech účastníků. Ale násilí nemůže být nekonečné, je třeba dát najevo, že se společnost musí bránit. Pokud by to bylo technicky možné, pokusil bych se loupeži zabránit. V případě, že by se jednalo jen o peníze, nešel bych do toho.

Vladimír Mlynář, poslanec:
Člověk jedná podle intuice, stejně jako když jde někomu na pomoc. Doufám, že bych se zachoval podle intuice, která by mi velela zamezit zločinu, ale podtrhuji slovo doufám.

Viktor Piorecký, radikál:
Kdybych měl hlaveň u hlavy, záleželo by mi na vlastní bezpečnosti a pokyny bych plnil, ale v případě, že bych se stal svědkem přepadení, asi bych se mu snažil zabránit.

Miroslav Antl, státní zástupce:
Jak jsem jednou řekl, trpím patologickým nedostatkem pudu sebezáchovy, takže pokud by to bylo jenom trochu možné, snažil bych se loupeži určitě zabránit s co největší razancí - pravděpodobně střelbou. Ovšem pokud by mi šlo skutečně o život, asi bych byl poslušný.

Luboš Kozel, fotbalista:
Opravdu nevím. Nemám s tím žádné zkušenosti, takže vám k tomu mnoho neřeknu. Myslím, že člověk, který to zažije poprvé v životě, si hledí hlavně vlastního bezpečí, ale každý může v dané situaci zareagovat jinak.