Nový objev umožní odhalit autory kreseb v Nazce

- Mezinárodní tým archeologů objevil podle deníku El Comercio po tříletém bádání v Peru nové pozůstatky tzv. civilizace Nazca, k níž zřejmě patřili autoři slavných obrazců na stejnojmenné peruánské planině.
Pozůstatky nově objevených architektonických komplexů La Muňa a Los Molinos leží v pouštní oblasti 400 kilometrů jižně od peruánské metropole. Badatelé tvrdí, že vztah mezi autory kreseb v Nazce a těmito stavbami je evidentní a nepochybný. Na pahorcích v okolí obou komplexů byly nalezeny nespočetné čáry podobné těm v Nazce.

Peruánský archeolog Johnny Islas upozornil, že tento výzkum umožnil zjistit, kde žili autoři čar v Nazce a umožní odkrýt původ a vývoj těchto hieroglyfů a také důvod, proč byly vytvořeny.

Los Molinos zahrnuje ruiny rozsáhlých staveb, paláců, rezidencí a staveb z vepřovic, v La Muňa byly nalezeny hrobky.

Naprostá neznalost původu kreseb v Nazce dala vzniknout různým teoriím včetně té, která předpokládá mimozemský původ. Čáry, které objevil v roce 1927 peruánský archeolog Mejía Xespe, se rozkládají na ploše 350 kilometrů čtverečních a představují více než 70 figur zvířat a lidí a geometrické obrazce.

Matematička Maria Reicheová, která po několik desetiletí vystupovala každý den na planinu, aby linie studovala, tvrdí, že se jedná o astronomický kalendář a první projevy exaktní vědy ve vývoji lidstva.

Objev komplexů zřejmě způsobí zánik teorií, podle nichž Nazca představovala civilizaci začátečnickou, plochou a bez definované sociální struktury. Islas a jeho německý kolega Markus Reidel naopak tvrdí, že společnost kultury Nazca byla autokratická, měla kněžskou kastu a složitou a hierarchizovanou organizaci. "Tehdejší společnost měla charakter státu," soudí badatelé.

V palácích v Los Molinos žili podle nich představitelé moci. V La Muňa byli prostí lidé pohřbíváni téměř pod povrchem země, zatímco významné osoby byly pohřbívány až osm metrů hluboko v pohřebních komorách s omítnutými stěnami a zdmi z vepřovic.

Jedna z kreseb na peruánské poušti Nazca představující kondora