Norské království se otřásá

Norské království oslaví v roce 2005 sté výročí svého trvání. Možná ano, možná ne. Obyvatelé této země totiž usoudili, že by si čtyřčlenná královská rodina v čele s Haraldem V. a s o rok mladší manželkou Sonjou už mohla začít hledat jiné zaměstnání. Proti rodičovskému manželskému páru toho vlastně ani moc nenamítají. Nelibost Norů vzbuzují především potomci, kteří by mohli stanout v čele země.
Dcera Marta Louise proslula nesčetnými aférami s muži, svobodnými i ženatými, kteří se profesionálně zabývají jezdeckým sportem. Její pošramocenou pověst příliš nenapravila ani čerstvá, takříkajíc vážná známost s domácím autorem bestsellerů Tri Brehmem, jenž v jednom z televizních filmů vystupoval s prostitutkou závislou na kokainu.

Chystaná svatba následníka trůnu Haakona Magnuse, plánovaná na 25. srpna, zastánce monarchie doslova děsí. Stejně stará princova snoubenka Mette-Marit Tjessem Hoibyová, rozvedená matka malého chlapce a někdejší královna společenských party, se totiž podle nich znemožnila již při svém prvním vystoupení po boku královské rodiny: "Neovládá ani základní umění, které přísluší korunovaným hlavám. Neví, co dělat se zápěstími či lokty, nedokáže vznešeně kynout davům," stěžovali si skalní roajalisté.

A tak se letošní květnový (17. 5.) státní svátek stal nikoli oslavou monarchie, ale důvodem pro četné diskuse na všenárodní téma: království nebo republika?

Nadpoloviční většina obyvatel je podle posledních výzkumů veřejného mínění pro zachování současného stavu. Nicméně byla ustavena ústavní komise, která se bude zabývat tímto problémem, včetně možnosti přechodu k republikánskému zřízení. Norský lid dostane možnost vyslovit se k této otázce v referendu.
"Národu do jeho volby nebudu mluvit," podotkl k tomuto tématu Harald V. Jeho syn byl méně zdrženlivý: "Myslím si, že je prima, když lidé mohou zcela otevřeně vyjádřit vlastní názor a svobodně se rozhodnout, co vlastně chtějí."