New York je zaplaven superpotkany

Larry Adams je městským lovcem... potkanů. Procházet se s ním znamená dívat se na New York očima hlodavců a vidět množství potravin odložených k odvozu v plastových pytlích na všech ulicích - od budov, kde žijí milionáři, po zchátralé domy v nejchudších čtvrtích města. "Je to stejné jako u všech lovců, kteří chodí do lesů. Je třeba vědět, co hledat a kam se dívat," řekl Adams.

"Je to otázka zkušenosti," prozradil "hubitel" ministerstva zdravotnictví Adams, když procházel kolem potkany zamořeného domu v Brooklynu a hledal díry, skuliny a porušené kontejnery s vyhozenými potravinami.

Několik metrů od něj ležel mrtvý potkan s krvavou hlavou, kterou mu rozbil jeden z dělníků opravujících dům. Adams loví a zabíjí neslavně proslulé newyorské "superpotkany" 27 let, ale městské úřady a politici se nyní více než kdy dříve snaží potírat tyto neuvěřitelně plodné hlodavce, jejichž množení a šíření nečistoty po městě může způsobovat nemoci.

Zdravotní úřady tvrdí, že dokud tady budou potkani, existuje nebezpečí takových hrozných nemocí, jakou je mor, který v New Yorku nikdy předtím nebyl. Další hlodavci způsobené onemocnění, leptospiróza, bylo v posledních 10 letech zjištěno jen u dvou obyvatel New Yorku. Jiné podobné choroby se ve městě dosud nevyskytly.

Odborníci neznají spolehlivý způsob, jak spočítat potkany žijící v New Yorku, podle různých odhadů je jich nejméně osm miliónů, tedy zhruba jeden potkan na jednoho obyvatele, ale možná až 25 miliónů.

Kdo vlastně vyhrává tuto "potkaní válku"? "Řeknu vám: nikdo nevyhrává. Ale neprohráváme," tvrdí Adams, který je v rámci jednotky Rat Patrol (Potkaní hlídka) specialistou na přípravu návnad a jedovatého prášku k zabíjení potkanů.

Vědci uvádějí, že potkani žijí asi rok. Samička může poprvé zabřeznout ve věku dvou měsíců a poté vždy 48 hodin po narození mláďat, kterých je v každém vrhu zpravidla pět až sedm. V posledních devíti měsících se k boji proti potkanům uskutečnila řada akcí a vystoupení. Také "potkaní summit" pořádaný na Columbijské universitě se zabýval otázkou, co s potkany v New Yorku.

Starosta Rudolph Giuliani dokonce jmenoval svého zástupce Josepha Lhotu "potkaním carem", pověřeným koordinací úsilí městských úřadů ve válce proti potkanům. Počet inspekcí a ničení se zvýšil, zatímco zdravotní úřady pořádají kampaně ve sdělovacích prostředcích se slogany jako "Krmíte je, chováte je".

"Jsou problematické oblasti a my je chceme oslovit, protože naší první a nejdůležitější starostí je zdraví, přičemž zamoření (potkany) přináší riziko nemoci," řekl James Gibson z veterinárního kontrolního odboru ministerstva zdravotnictví. Za druhou prioritu označil kvalitu života, "protože nikdo nechce vidět potkany ve svém okolí".