Německý národ rozděluje žaludek

Dvanáct let po sjednocení Německa si jsou lidé na východě a západě země stále ještě v mnohém cizí a dvojnásob to platí o zvyklostech v jídle a pití. Východní Němci dávají přednost pracnějším tradičním pokrmům, které na západě už tolik nefrčí. Na východě jsou stále oblíbené polévky a pečené brambory, zatímco na druhé straně země placky, jako jsou pizzy, a saláty.

K tomu alespoň dospívá studie Společnosti pro pro výzkum spotřeby a trhu.

"Žaludek zatím rozděluje národ," žertuje šéf společnosti Klaus Wübbenhorst. "Výchoďáci" dávají přednost ovoci, zelenině, klobásám a bramborům. Neohrnou nos ani nad pouličními stánky a konzervami. Západní Němci ale chtějí saláty, rýži, maso,
těstoviny a rádi využívají dodávek hotových pokrmů přímo domů na stůl.

Expert na výživu z Postupimi Rüdiger Schröder nevidí v návycích ani tak rozdíly východ-západ jako spíš čistě regionální příčiny. Jihoněmecký Mnichov je hodně pod italským vlivem a rád konzumuje těstoviny. Brambory jsou zase typickou plodinou ve východním Braniborsku.

Na východě navíc ještě nenastala doba pro "riziko" měnit zaběhlé návyky. Co bylo lidem v zaniklé NDR zprostředkováno v dětství a osvědčilo se, je jistota. Psycholog z univerzity ve Stuttgartu Iwer Diedrichsen k tomu dodává: "Lidé na východě se nechtějí nechat manipulovat a zůstávávají při starém."