Někdejší práci pradlen přibližuje výstava ve Slováckém muzeu

- Velké prádlo aneb jak praly a žehlily naše babičky je název výstavy, která představuje ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti na 250 technických pomůcek pro hospodyně a zhruba 350 součástí oblečení. Někdejšímu praní na kameni pomocí písku tvoří v úvodu expozice kontrast automatická pračka, těžkému železnému nástroji k žehlení z konce 18. století konkuruje moderní napařovací žehlička.
"Pralo se jednou za měsíc a textilie se ukládaly do dřevěné truhly - žigle. Etnograficky zajímavý je slovanský způsob praní písty - dřevěnými prkýnky. Ta se i zdobila a sloužila jako dar z lásky," řekla ČTK spoluautorka výstavy Romana Habartová. Pralo, louhovalo a vyvařovalo se v dřevěných kádích, v nichž se oděv zatížil rozpálenými kameny, které se polévaly vodou.
S technickým pokrokem se objevily pračky - kývačky, se kterými ženy pomocí páky kývaly, při "studeném" rovnání oděvu se na Valašsku před 130 lety používaly skleněné hříbky a koule. Modernizace však postupně zasáhla i žehlení a mandlování.
Slovácké muzeum připravilo výstavu spolu s Etnografickým ústavem brněnského Moravského zemského muzea a Muzeem Těšínska v Těšíně. Součástí expozice, která potrvá do 27.června, jsou písemné dokumenty a unikátní fotografie.