Nehybný hrudník obvykle bolí

- Také máte někdy pocit, že místo hrudní páteře vlastníte bolavé tuhé pravítko? Příčinou nebude zřejmě to, že jste právě absolvovali orientální kurs chůze se džbánem vody na hlavě, nýbrž důvody daleko prozaičtější: nedostatek pohybu, strnulá pozice v práci u počítače a povrchní dýchání, při němž se hrudník neroztahuje do stran. To vše, sečteno a podtrženo, vede k tomu, že nepoužívané svaly vašeho hrudníku ztuhnou a zkrátí se.

V příslušné části páteře vznikne pak blok, kvůli němuž se obloukem nepředkloníte - mezilopatková oblast po čase nemění svůj tvar pravítka za žádných okolností. Veškerý pohyb přebírá krční a bederní páteř, která je tím přetěžována.

Podle Taťány Dvořákové, primářky rehabilitačního oddělení nemocnice Na Homolce v Praze, se proto vady hrudní páteře mohou projevovat i na zcela jiných místech. K typickým projevům patří píchání v mezižeberní oblasti při prudším zakašlání či kýchnutí, ale i v klidu, dále bolest hlavy a potíže s krční stejně jako bederní částí páteře.
Kromě nácviku správného dýchání je nejlepší prevencí série osmi cviků zaměřených na rozhýbaní hrudníku. Nikdy ovšem nesmíte začít s cvičením ve chvíli, kdy se utrápená páteř hlásí bolestí o pomoc. V takovém případě je vhodnější nejprve vyhledat lékařskou pomoc v nějakém rehabilitačním středisku. Následným cvičením pak jen zabráníte opakování obtíží.

K rozhýbání hrudní páteře je třeba
- cvičit každý den
- každý cvik opakovat třikrát až pětkrát
- dodržovat pořadí cviků
- při cvičení nepřenášet pohyb na bedra, boky a hýždě
- správně dýchat nejen při cvičení
- necvičit přes bolest a při akutní bolesti

8. Protažení u stěny Sed na kraji židle s nohama u sebe tak, aby se kolena a špičky dotýkaly stěny. Ruce a předloktí jsou volně opřeny nad úrovní hlavy o stěnu. Nádech do hrudníku. Při výdechu se hrudník protlačuje ke stěně, dopomoci citlivým zatlačením do hrudníku přitom může i partner. Mezi časté chyby patří prohnutí beder, kolena od sebe a záklon hlavy.

7. Úklon hrudníku Výchozí pozice jako u předchozího cviku s tím rozdílem, že kolena jsou u sebe a lokty od sebe na úrovni ramen. Při nádechu se hlava uklání a zároveň se nohy sunou po podložce stranou k bokům. Jako pomůcka se doporučuje sledovat špičky chodidel. Chybou je vytáčení pánve.

6. Rotace hrudníku Z podporu klečmo se při nádechu jedna ruka zvedá stranou nahoru a vytočí se trup. Při výdechu se paže vrátí do výchozí polohy. Při dalším nádechu se totéž opakuje na druhou stranu. Hlava neustále sleduje pohyb paže. Pozor na vytáčení boků!

4. Rotace hrudníku Výchozí pozice je stejná. Při nádechu jsou ruce v týl s lokty volně dopředu. Při výdechu se hlava, ruce, hrudník otáčí šikmo k jedné straně dolů. Jako pomůcka se doporučuje myslet na pevné postavení boků. Pozor je třeba dát na otáčení celého trupu, pohyb beder, boků a pánve a zvedání hýždí.

3. Úklon hrudníku Výchozí pozice je stále stejná. Při nádechu jsou ruce v týl s lokty volně dopředu. Při výdechu se rovně do strany uklání postupně hlava, paže a nakonec hrudník, který se přitom vyklene do strany. Při nádechu narovnat a s výdechem na opačnou stranu. Jako pomůcka se doporučuje sledovat při cvičení jeden bod. Mezi časté chyby patří pohyb beder a pánve, zvedání hýždí, předklon a záklon hlavy.

1. Předklon hrudníku Cvik vychází ze sedu, trup s hlavou je napřímen, ruce v týl. Při nádechu jsou lokty co nejvíce od sebe, lopatky stlačeny k sobě a ramena dolů. Při výdechu se lokty, hlava, ramena, hrudník uvolní směrem dopředu jakoby kulatým obloukem. Pohyb se týká jen hrudní a krční páteře, bedra zůstávají ve stejné poloze. Ideální pomůckou je židle s opěradlem ve výši beder. Obvyklou chybou bývá předklon celého trupu a pohyb pánve.