Neckář je čestným občanem Ústí

Václav Neckář je čestným občanem Ústí nad Labem. "Narodil jsem se na Žižkově, ale doma se cítím v Ústí," řekl zpěvák, který v úterý převzal od primátora Petra Gandaloviče medaili a diplom. Neckář žil v krajském městě 20 let.

Jako čestný občan se může nyní zpěvák účastnit zasedání městského zastupitelstva a nahlížet do všech dokumentů, které zastupitelé schválí. Pravomoc zde volit ale nemá.

Nejvyšší poctu, jakou může město nebo obec udělit, tedy čestné občanství, letos
obdrží také hokejista Milan Hejduk.

Zpěvák a herec, kterého proslavily filmy režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky a Skřivánci na niti, krajské město pravidelně navštěvuje. Poctu věnoval svým rodičům. "Pro Ústí udělali v divadelnictví kus práce, jim patří můj dík," řekl.

Neckářův otec stál po druhé světové válce u zrodu českého souboru ústeckého divadla. Václav Neckář odešel v roce 1968 z Ústí do mosteckého divadelního souboru. O rok později založil společně s Martou Kubišovou a Helenou Vondráčkovou trio Golden Kids, které se po 15 měsících rozpadlo. Neckář pak vystupoval se skupinou Bacily.

Za svůj umělecký vrchol považuje přelom 70. a 80. let.  V listopadu 2002 Neckář zkolaboval na pódiu. Znovu se musel naučit mluvit. V současné době vystupuje vždy zhruba na pěti koncertech měsíčně. Neckář je ženatý a má dva syny.

Od listopadové revoluce udělilo město čestné občanství zatím pouze jednou, a to v dubnu 1993 in memoriam Františku Zajíčkovi, který byl perzekuován komunistickým režimem v 50. letech.

Čestné občanství
získal v letech 1938 až 1989 například Adolf Hitler, Konrád Henlein nebo první český kosmonaut Vladimír Remek.

Město zrušilo na počátku 90. let všechna čestná občanství udělená v "době nesvobody". Za počátek této doby označili zastupitelé 15. březen 1938 a za konec 17. listopad 1989. "Za počátek doby nesvobody však lze v Ústí považovat až 9. říjen
1938, kdy začala nacistická okupace města," tvrdil po odsouhlasení vyhlášky o zrušení občanství ředitel ústeckého archivu Vladimír Kaiser. Vysvětlit, proč jako počátek nesvobody označili právě březen 1938, radní města nedokázali.

Zpěvák Václav Neckář převzal 30. března z rukou primátora města Ústí nad Labem Petra Gandaloviče (vpravo) čestné občanství města.(30.3. 2004)