Naše galaxie kdysi pohltila galaxii-trpaslíka

Američtí a australští astronomové společně objevili v naší galaxii zbytky jiné, mnohem menší galaxie, kterou Mléčná dráha "pohltila" před miliardami let. Bylo to v pondělí oznámeno na kongresu Americké astronomické společnosti v San Diegu. Ke svému zjištění astronomové došli při srovnávání asi 1500 hvězd kategorie našeho Slunce, jež prováděli v rámci vyhodnocování teorií o vzniku naší galaxie. Jejich závěry však ještě musí potvrdit další pozorování a výzkum.

"Mléčná dráha je poměrně velmi velká galaxie a myslíme si, že vznikla smísením určitého počtu menších galaxií," uvedla Rosemary Wyseová z Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimore, která patří do týmu objevitelů. "Zatím jen nevíme, co se smísilo a kdy se tak stalo. Toto poznání je ale důležité pro vyřešení teorií o vývoji galaxií," dodala.

Naše galaxie, nazvaná Mléčná dráha podle dojmu, jímž působí při pohledu na noční oblohu, má tvar disku s hvězdami pohybujícími se po téměř kruhových drahách kolem středu galaxie. Na tomto disku existuje určitá "vyboulenina", která se podle astronomů vytvořila v důsledku pohlcení jiné, velmi malé galaxie asi před deseti miliardami let.

Američtí a australští astronomové tyto anomálie společně sledovali z observatoře Coonabarabran v australském Novém Jižním Walesu.