Na Marsu budou větrné elektrárny

  • 3
Vědci z Amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku – NASA - začali poprvé zkoumat možnost, že by na Marsu byly v budoucnosti instalovány větrné turbíny. Zařízení by mělo vyrábět potřebnou elektrickou energii pro plánované stanice na Rudé planetě. Výhodou takových zařízení by bylo, že by dodávaly proud i v době, kdy na Marsu řádí prachové bouře. Při nich by totiž bylo nemožné používat panely pro získávání sluneční energie.

"Větrná a sluneční energie se mohou vzájemně doplňovat," vysvětlil David Bubenheim z Ames Research Center. Větrné turbíny ale musí být uzpůsobeny pro zdejší velmi nízké teploty. K tomu vědci už disponují určitými zkušenostmi – z větrných elektráren v Antarktidě a na Aljašce.

"V každém případě je na Marsu nutné, aby vítr, pohánějící vrtule turbín, dosahoval minimálně rychlosti 30 metrů za sekundu. Na Zemi stačí rychlost deseti metrů za sekundu,” tvrdí Michael Flynn, který rovněž pracuje v Ames Research Center. Důvodem je extrémně řídký marťanský vzduch. Z tohoto důvodu navrhují vědci kombinovaný systém větrných a slunečních elektráren. "Systém bude využívat v době slunečních období solární kolektory a v době silných bouří větrné turbíny," vysvětlil Bubenheim.

Cílem vědců je nyní ukázat, že obdobné systémy by se mohly rozšířit i na Zemi. Podstatné podle nich je, aby se nejprve prokázala jejich efektivita na naší planetě, než začnou být budovány na Marsu. V současnosti je takový kombinovaný systém na získávání energie vyvíjen ve spolupráci se soukromou firmou Northern Power Systém.