Mumie už mají své majitele

Tři čtenáři, kteří správně odpověděli na soutěžní otázky vyhrávají mumii v sarkofágu. Jejich jména najdete uvnitř článku. Tajemství věčné existence, proces uchování lidského těla, mumie - to všechno znaly civilizace už tisíce let před námi. Co my dnes víme o balzamování, bandážování, pohřbívání? Televizní tvůrci inspirovaní tušenými záhadami natočili dokument, který přiblížuje proces mumifikace dávných předků, pomůže detailněji poznat způsoby tehdejšího života i jejich využítí v moderním lékařství. Třídílný snímek nabídl program Discovery Channel v neděli 3. června.

Mumii v sarkofágu vyhrávají:

Monika Bludovská

Petr Malčík, Kestřany

Lucie Joglová, Plzeň

Na rozdíl od egyptských mumií se například peruánské mumie zabalovaly do balíčků a i tak překvapivě přežily extrémně vlhké prostředí. Po vyzvednutí těchto balíčků vědci používají speciální skenující elektronový mikroskop, rentgen a rozbor žaludku, aby se dozvěděli více o těchto dávno zapomenutých lidech. Navíc archeologové objevili možnost, že unikátní dvojitá rakev se dvěma mumifikovanými dětmi by mohla obsahovat dvojčata. S pomocí rentgenových snímků jejich hlav vědci doufají, že se jim podaří vytvořit počítačovou rekonstrukci tváří těchto dvou dětí, které by mohly vnést nové světlo do egyptské kultury.

Hned po první části dokumentu uvidí diváci další dvě. Záhada pouštních mumií zkoumá čtyři tisíce let staré mumie s kavkazskými rysy nalezenými v pouštním písku čínského regionu Xinjiang. Odkud tito lidé s blond nebo zrzavými vlasy přišli? Jak se dostali až doprostřed asijského kontinentu?

Dávné pitvy navazují na obě předešlé části. Lékařské týmy pátrají v minulosti po starých a méně nebezpečných formách různých nemocí. Snaží se získat DNA těchto chorob a doufají, že se jim podaří vyvinout genetickou zbraň proti dnešním formám nemoci a zneškodnit je změnou jejich genetické struktury.

Vítězové soutěže získali model mumie v krabičce, kterou si mohou otevřít i zabalit.