Lochneská obluda, jen otřesy ze dna

Podle nejnovějšího vědeckého bádání bylo tajemství lochneské příšery odhaleno. Jedná se o iluzi vyvolanou otřesy dna největšího britského jezera. Podle italského geologa Luigi Piccardiho z univerzity ve Florencii může za vznik legendy téměř s jistotou seismická aktivita ve Velkém Glenově zlomu, který se táhne pod jezerem Lochnes. Téměř každé zpozorování příšery je spojeno se vzdouváním vln způsobeným mírnými otřesy půdy, tvrdí Luigi Piccardi a dodává, že poslední období, kdy se obludu nejčastěji podařilo vystopovat, se přesně shoduje s posledním časovým úsekem zvýšené aktivity zlomu.
Už nejstarší zprávy o příšeře ze starověku hovoří o "vodním koníkovi", zatímco Adomnanovo dílo ze 7. století o životě svatého Kolumba popisuje otřesy půdy tvořící základ mýtu. Vodní koník bylo zvíře žijící pod hladinou, které se vynořovalo s rachocením a mohutnými výbuchy vody.

Latinský životopisec poznamenal, že setkání svatého Kolumba s příšerou doprovázely silné otřesy. Dr. Piccardi prohlásil, že důkladnou analýzou pozorování příšery dospěl k závěru, že klíč k legendě představuje Velký Glenův zlom. "Nemám žádné pochybnosti, že existuje přímá souvislost mezi seismickou aktivitou jezera Lochnes a příšerou.

Když se podíváte na případy, kdy byla obluda spatřena, šlo většinou o neobvyklé vlny, loďky se otřásaly a ve vodě byly vidět zvláštní stíny. Je více než možné, že tohle všechno způsobil pohyb zlomu." První zdokumentované pozorování provedl v roce 565 svatý Kolumbus. Mnoho podobných bylo hlášeno i v letech 1933-34 právě před posledním velkým zemětřesením ve Velkém Glenově zlomu.