Lidoopové se živili termity

Lidoopové žijící před více než miliónem let si často jídelníček zpestřovali termity, které dobývali dlouhými ostrými kostěnými nástroji. Dosud převládal názor, že se lidoopové živili pouze rostlinami. K tomuto závěru dospěl tým jihoafrických a francouzských paleontologů po opětovném zkoumání nálezů ze tří jihoafrických lokalit (Swartkrans, Drimolen a jeskynní komplex Sterkfontein u Johannesburgu), odkud pocházejí jedny z nejstarších kostěných nástrojů na světě.

Rýhy, jež jsou na nich patrné, naznačují, že nástroje sloužily právě k rozhrabávání termitišť, a ne pouze k vyrývání hlíz různých rostlin.

Rydla mají všechna shodný tvar, jejich délka se pohybuje mezi 13 a 19 centimetry. To dokazuje, že si lidoopové kosti nevybírali náhodně. Australopithecus robustus, který je vzdáleným bratrancem moderního člověka pocházejícího z odlišné vývojové větve, měl evidentně větší duševní schopnosti, než se dosud předpokládalo.

Schopnost pronikat do termitišť zajišťovala těmto hominidům pravidelný přísun potravy bohaté na tuky a proteiny, k níž měl jinak přístup pouze po dešti, kdy se termiti vylézají z hnízd množit.

Studie rovněž objasňuje, proč se v kostech australopitéka vyskytuje tak velké množství uhlíku C4, který se ukládá v kostech masožravců.