Krize v České televizi den po dni

12. PROSINCE: Rada ČT odvolala generálního ředitele televize Dušana Chmelíčka.
12. PROSINCE: Rada ČT odvolala generálního ředitele televize Dušana Chmelíčka.

20. PROSINCE: Rada jmenovala generálním ředitelem Jiřího Hodače.ČT večer přerušila vysílání a umístila na obrazovku text, kterým zaměstnanci protestovali proti Hodačovu jmenování. Ředitel zpravodajství ČT Jiří Vondráček rezignoval na svou funkci.

21. PROSINCE: Krizový výbor ČT vyzval Hodače, aby z právních důvodů nepřebíral funkci.

22. PROSINCE: Hodač se ujal řízení, zástupci krizového výboru ho vyzvali, aby rezignoval.

22. PROSINCE: Hodač odvolal mluvčího ČT Jiřího Trávu. Rada ČR pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení s ČT kvůli podezření, že její vysílání je v posledních dnech neobjektivní a nevyvážené.

23. PROSINCE: Ředitelkou zpravodajství jmenoval Hodač bývalou redaktorku ČT Janu Bobošíkovou. Redaktoři zpravodajství obsazují velín.

24. PROSINCE: Bobošíková dala výpověď editorovi Událostí Štěpánovi Hájkovi. ČT poprvé vysílala dvě verze Událostí. Zpravodajství z Kavčích hor sledovali diváci kabelových televizí, ostatní, kteří přijímají signál z pozemních vysílačů, viděli programy týmu Bobošíkové.

25. PROSINCE: ČT vysílala opět dvě verze Událostí. Hlavní zpravodajskou relaci Události vysílal Hodačův tým z budovy televize Prima. Redaktoři ČT nepřijali výzvu Bobošíkové k zahájení spolupráce.Generálního ředitele ČT Hodače vyzvala k rezignaci většina členů jeho kolegia.

26. PROSINCE: Bobošíková se pokusila dát okamžité výpovědi dvaceti zaměstnancům, ti je však odmítli převzít. Hodače vyzval k rezignaci ministr kultury Pavel Dostál. V edení ČT vysílalo krátké zprávy v 18.00 a hlavní relaci Události ze studia TV Nova na Barrandově. Záběry vzbouřenců se dostaly ke všem divákům prostřednictvím sportovních zpráv.

27. PROSINCE: Hodač přerušil vysílání pořadu Dobré ráno s ČT a nechal na obou programech vysílat pořad určený pro ČT2. Krizový výbor Hodače obvinil z porušení zákona. Vedení ČT podalo trestní oznámení na neznámé osoby, ale i dvacet zaměstnanců. Prezident V áclav Havel podpořil revoltující zaměstnance ČT.České radiokomu nikace odpojily studia v Brně a Ostravě. Grémium ČSSD vyzvalo Jiřího Hodače k odstoupení. Oba kanály ČT večer začaly vysílat text se sdělením, že ČT bude jako program vysílat toto sdělení do rozhodnutí Rady ČR pro rozhlasové a televizní vysílání, který program ČT je legálním a autorizovaným programem v souladu se zákonem o ČT.

28. PROSINCE: ČT obnovila téměř po 23 hodinách v 18.47 vysílání na obou programech. K obnovení vysílání vyzvala ČT Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Místo zpravodajských pořadů se divákům přijímajících signál z pozemních vysílačů objevily opět černobílé nápisy.

29. PROSINCE: Rada ČT podpořila Jiřího Hodače a vyzvala ho, aby všemi prostředky obnovil řádné vysílání. Místo zpravodajských pořadů se divákům přijímajícím signál z pozemních vysílačů totiž objevily opět černobílé nápisy. Policie odmítla zasáhnout na Kavčích Horách bez rozhodnutí soudu.

30. PROSINCE: Hodač odvolal čtyři klíčové řídící pracovníky.

1. LEDNA: Nezávislá odborová organizace ČT vyhlásila stávku.

2. LEDNA: Hodač pověřil výkonem funkcí tři nové členy managementu.

3. LEDNA: Vláda schválila návrh novely zákona o ČT.Senát Hodače vyzval, aby v zájmu stabilizace situace v ČT odstoupil. Na pražském V áclavském náměstí protestovaly proti politickým tlakům na ČT desetitisíce občanů, podobné demonstrace se uskutečnily v Brně a Ostravě.

4. LEDNA: Jiří Hodač byl hospitalizován kvůli selhání organismu.

5. LEDNA: Poslanci konstatovali, že podmínkou řešení krize v televizi je Hodačovo odstoupení. Sněmovna vyzvala Radu ČT, aby případně Hodače na svém zasedání 8. ledna odvolala. Poslanci současně označili volbu Hodače ředitelem za legální a přijali usnesení, že ČT neplní své veřejnoprávní poslání, což otevřelo cestu k odvolání Rady ČT.

8. LEDNA: Hodač byl propuštěn do domácího ošetřování. Rada ČT o jeho odvolání nejednala a schválila rozpočtové provizorium televize na první letošní čtvrtletí.

9. LEDNA: Tým Jany Bobošíkové ukončil vysílání vlastních zpráv.

11. LEDNA: Jiří Hodač rezignoval na funkci generálního ředitele ČT.V mnoha městech republiky vyjádřili lidé na demonstracích solidaritu stávkujícím zaměstnancům ČT.

12. LEDNA: Poslanecká sněmovna odvolala Radu ČT, když podruhé konstatovala, že televize neplní veřejnoprávní poslání.

13. LEDNA: Sněmovna schválila novelu zákona o ČT.

17. LEDNA: Senát vrátil sněmovně novelu zákona o ČT s pozměňovacími návrhy.

23. LEDNA: Sněmovna schválila novelu zákona o ČT v původním znění a podepsal ji prezident Václav Havel.

29. LEDNA: poslanci navrhli sedm kandidátů na prozatímního ředitele ČT.

6. ÚNORA: V Poslanecké sněmovně se uskutečnilo veřejné slyšení kandidátů na funkci prozatímního ředitele.

9. ÚNORA: Poslanci zvolili prozatímním ředitelem ČT bývalého šéfproducenta uměleckých pořadů Jiřího Balvína. Obě ženy z předchozího vedení ČT pohořely - V ěra V alterová získala čtyři hlasy, Bobošíková devět. Balvín vzápětí Bobošíkovou odvolal z funkce ředitelky zpravodajství.

16. ÚNORA: Bobošíková z ČT odchází.

19. ÚNORA: Bobošíková podala trestní oznámení na Balvína, protože vyplatil mzdy stávkujícím zaměstnancům, i těm, kterým byl předchozím vedením zrušen pracovní poměr.