Královna matka trpí leukémií

"Milí doktoři, prosím, netrapte mě!" S těmito slovy se obrátila na lékaře v londýnské Nemocnici krále Edwarda britská královna-matka. V poslední době se její stav neustále zhoršuje. Cítí se velice slabá, ruce jí neslouží, nohy se pod ní podlamují. Nedávno musela být hospitalizována kvůli chudokrevnosti. Zdálo se, že krevní transfúze zdárně vyřešila její zdravotní problémy. Sice s obtížemi, nicméně s dobrou náladou se zúčastnila bohoslužby ve skotském zámku Balmoral. Změna k lepšímu však netrvala příliš dlouho.

Stará dáma musela podstoupit nové a důkladnější vyšetření. Obavám z jeho výsledků čelila po boku svého nejmilejšího vnuka, korunního prince Charlese. Poslední rozbor krve a nápadné zvětšení sleziny a jater ukázaly, že Queen-Mum, jak jí přezdívají všichni Britové, trpí lymfocytární leukémií. Chorobou, která v jejím věku předznamenává brzký konec života.

"Ví o tom?" ptal se princ Charles ošetřujícího lékaře dr. Richarda Simpsona. Když se mu dostalo záporné odpovědi, nezbylo Charlesovi nic jiného, než aby šokující novinku sdělil babičce sám. "Jednou přece musím umřít i já," reagovala na ortel smrti s typickým anglickým černým humorem a vrozenou noblesou Její královská Výsost Alžběta, manželka bývalého krále Jiřího VI., který vládl ostrovní říši v letech 1936-1952.

Ještě při oslavě svých 101. narozenin počítala Queen-Mum s tím, že bude na tomto světě přinejmenším další dva roky, a trápila se pomyšlením, že přežije svou mladší dceru Margaret, která vůčihledně schází.

Dnes už tuší, že závod se smrtí dopadne přinejlepším nerozhodně. A chce jediné - odejít důstojně. Dobře si uvědomuje, že na chemoterapii a ozařování už nemá dost fyzických sil. Zbytečné utrpení, jež nebude korunováno pozitivní odezvou, se jí zcela příčí. Proto chce strávit poslední dny u svých nejbližších, na svém zámku Castle Mey.

Korunní princ Charles s ní souhlasí. Aby mohl být s babičkou, jež mu věnovala více lásky a pochopení než vlastní matka a otec, odvolal i plánovanou dovolenou u Rudého moře, kam ho pozval jordánský vladařský pár. Pochopení pro své rozhodnutí našel Charles i u své dlouholeté přítelkyně Camilly Parker-Bowlesové, která okamžitě přestala balit kufry a nabídla se, že ho v těžkých okamžicích neopustí.

Queen-Mum má pro Camillu slabost. A to kvůli svému oblíbenému vnukovi, jenž se zklamal v manželství s princeznou Dianou, vůči níž měla jako skalní zastánkyně silné britské monarchie četné výhrady. "Diana zničí vše, kam šlápne. Přece musí vědět, co si smí dovolit, a nedělat jednu hloupost za druhou," dala se mnohokrát slyšet. Když teď ví, jak to s ní vypadá, nekompromisně trvá na splnění posledních dvou přání, která adresovala Charlesovi i jeho nejstaršímu synovi Williamovi.

Po následníkovi trůnu chce, aby jí slíbil, že si konečně dá do pořádku osobní život. Pokud Camillu miluje a chtěl by s ní žít, ať neváhá a ožení se s ní. Po Williamovi, jenž se stane jejím univerzálním dědicem a je na druhém místě v následnictví na trůn, vyžaduje, aby se zavázal, že se bude starat o blaho celé windsorské dynastie. Oba staré dámě slíbili, že udělají vše pro to, aby vyplnili její vůli.

Té se dokázal málokdo vzepřít. Královna-matka, která si mimo jiné vysloužila lichotivou přezdívku Babička národa, se po celou dobu pyšní tím, že je považována za nebojácnou ženu se železnou vůlí. Prokázala to ostatně v době druhé světové války. "Je to moje královna. Můj nejmilejší člen celé královské rodiny," řekl u příležitosti jejích stých narozenin Terry Hutt z Waltham Abbey v Essexu, jenž za války pobýval v Londýně. Nejen on s láskou a vděkem vzpomíná na královský manželský pár, který odmítl opustit hlavní město, přestože na Buckinghamský palác dopadaly bomby. Navzdory odloučení od dětí, jež byly z bezpečnostních důvodů odstěhovány na zámek Windsor. "Teď se konečně můžeme podívat East Endu do tváře," komentovala toto počínání královna

Alžběta, jež se rozhodla sdílet společný osud i s těmi nejchudšími rodinami.
Královští manželé žili ze stejných válečných přídělů jako všichni obyvatelé země, objížděli nemocnice, bojiště a vybombardovaná místa. "Tato válka," napsal králi britský ministerský předseda Winston Churchill, "k sobě přitáhla trůn a lid blíže, než bylo kdy předtím zaznamenáno. A Vaše Veličenstva jsou ve všech vrstvách a ve všech stavech ve větší oblibě, než jakýkoli vladař před nimi."

Předpokládaný pád monarchie, jemuž zavdala příčinu abdikace krále Eduarda VIII. po sňatku s dvakrát rozvedenou Američankou Wallis Warfield Simpsonovou, byl na dlouhá léta odložen. Zkušenostmi svých rodičů se poučila i současná královna Alžběta II., která po nástupu na trůn v roce 1952 pokračovala v jejich záslužných činnostech. Téměř žádná přestavba nebo rozšíření nemocnice, továrny, útulku pro důchodce, dálnice, železniční stanice, obchodního domu či dalších veřejně prospěšných zařízení se neobešla bez její přítomnosti - později některého z potomků windsorského rodu.

Přestože Alžběta II. byla coby budoucí vladařka vedena k tomu, aby nedávala na veřejnosti své city nijak najevo, a vlastním dětem, snachám i zeťům připadá zbytečně tvrdá a nekompromisní, maminku bezmezně miluje a má pochopení pro její slabosti.

Jednou z nich je vášeň pro dostihový sport, při němž Queen-Mum téměř lehkomyslně sází i na koně, kteří zdaleka nejsou v roli favoritů. Její dluhy pak královna platí sice s občasným skřípěním zubů a reptáním, ale vždycky včas a v plné výši. Stejně tak financuje i její zálibu v staromilských kloboucích, které musí být téměř vždy ozdobeny peřím vzácných ptáků, nemluvě o dýcháncích pro staré dámy, při nichž je její matka víc než velkorysou hostitelkou. Lahve ginu, které nesmějí v domácnosti bývalé královny Alžběty chybět, aby si denně mohla dát skleničku na povzbuzení krevního oběhu, jsou v tomto směru zcela zanedbatelnou položkou.

Do sporu se s ní nejstarší dcera dostává pouze ve chvíli, kdy jde o vnoučata a pravnuky. Britská panovnice si myslí, že babička je na ně příliš měkká a je jim ochotná cokoli prominout. Alžběta II. se domnívá, že matka jí kazí její cílevědomou výchovu, která by měla vést k posílení monarchie. To je ostatně v souladu s celoživotním úsilím královny-matky, která se pro blaho říše dokázala vzdát i své dívčí lásky a provdala se za muže, jehož sice nemilovala, ale uvědomovala si, že po jeho boku bude moci prospět britskému impériu.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že právě Queen-Mum je hlavním důvodem, proč většina Britů zatím chce setrvat v monarchii a netouží po její změně v republiku.


 

V obdivuhodné svěžesti se počátkem srpna dožívá sta let britská královna matka. Kulaté výročí slavila již ve středu, 19. července 2000.

V obdivuhodné svěžesti se počátkem srpna dožívá sta let britská královna matka. Kulaté výročí slavila již ve středu, 19. července 2000.

V obdivuhodné svěžesti se počátkem srpna dožívá sta let britská královna matka. Kulaté výročí slavila již ve středu, 19. července 2000.

Budoucí královna matka

Královna matka

Královna matka.

Během druhé světové války chodila královna matka mezi lidi postižené bombardováním.

Král Jiří VI. sedí vedle své chotě při jeho korunovaci v roce 1937.

Královna matka s Winstonem Churchillem.

Královna matka na návštěvě u dětí postižených válkou v roce 1940.

Královna matka otvírá oficiální gratulaci od britské královny Alžběty II.

Královna matka

Královna matka

Královna matka otvírá oficiální gratulaci od Alžběty II.

Královna matka s Alžbětou II.

Královna matka s Alžbětou II.

Královna matka otvírá oficiální gratulaci od britské královny Alžběty II.

Královna matka otvírá oficiální gratulaci od Alžběty II.

Královna matka mává přítomným gratulantům


Britská královská rodina