Kariéra snů zaměstná celou rodinu

- Některou maminku to napadne nad fotografiemi z prázdnin, jiná chce uskutečnit nesplněný sen z vlastního dětství: nemohla by se alespoň její po všech stránkách dokonalá dcera stát modelkou? Když uspěla Maxová, Herzigová či Krainová, proč ne ona? Jen málokdo si zatím uvědomuje, že takový pokus znamená uškrtnout svému dítěti kus dětství: kariéra modelky začíná totiž až bolestně brzo, i ve dvanácti, třinácti letech.
Usilovat o ni musí doslova celá rodina - podpis smlouvy s agenturou odstartuje časté a namáhavé cestování na konkursy a castingy i nemalé výdaje. Povolání modelky se sice může stát výnosným později, zpočátku však nikdy. Už jenom proto, že to, co agentury do svých svěřenců investují, chtějí dostat zpět.

Nebezpečné velké oči

»Stále žasnu, kolik ctižádostivých maminek se navzdory dostatku informací i odborné literatury řídí raději vlastními názory,« konstatuje Milada Karasová z agentury Czechoslovak Models. »Výsledkem bývá často drahá, přitom ale úplně zbytečná aktivita. Na základě lákavého inzerátu zapíšou dceru do nějakého kursu či školy manekýn, která vyjde i na dvacet tisíc, a pak se při prvním konkursu diví, že ta 'francouzská', 'anglická' nebo 'italská' chůze, kterou ji tam naučili, ve skutečnosti neexistuje.« Z hlediska profesionálů není tak důležité, co dívka umí, jako spíš jaký je typ a zda má ty správné povahové vlastnosti. Nic z toho nelze úspěšně předstírat. Při výběru neoslní ani elegantní oblečení, ani dokonalý make-up. »Takovou dívenku pošleme hned ode dveří se umýt,« podotýká Milada Karasová.

Nerozhodují jen čísla

K úspěchu dnes už nestačí ani ideální trojice 90-60-90. V konečném »sčítání bodů« je stejně jako výška mezi 173 a 180 centimetry důležitá přirozená inteligence, talent na jazyky, bez nichž se topmodelka neobejde - a ostré lokty. »V naší branži skutečně platí zásada 'nesedávej děvče v koutě',« potvrzuje Milada Karasová. »Šanci má proto dívka sportovně založená, dravá, samostatná a vstřícná. Důležitější než klasická krása je vyhraněný typ. Lze si změnit barvu vlasů, vylepšit zuby, zamaskovat drobné nedokonalosti pleti, nelze však změnit povahu a naučit se schopnosti prorazit.« Jen tehdy, jsou-li si rodiče naprosto jisti tím, že jejich dítě je právě takové, má smysl, aby začali přemýšlet nad dalšími kroky.

Sčítání obětin

Důležité je především včas zvážit, co jsou vlastně dospělí ochotni na oltář kariéry své dcery obětovat. Agenturním termínům je nutné podřizovat víkendy i plánování dovolené, radikálně se obvykle musí proměnit i domácí jídelníček. Ve světě je navíc běžné, že nadějná modelka nedokončí ani střední vzdělání. »Tak daleko bychom nikdy nešli,« tvrdí shodně manželé Strakovi, majitelé módního salonu MS Model. »Naše Bára je ve druhém ročníku gymnázia. Přestože poprvé stála na předváděcím molu už ve dvanácti, bereme to jen jako způsob, jak může poznat atraktivní prostředí a vydělat si i nějaké peníze. Samozřejmě dobře víme, jak fyzicky náročné, často nevděčné a hlavně dočasné to je povolání. Proniknout mezi skutečné světové topmodelky, kterých je dohromady tak patnáct, znamená přijít v pravou chvíli na pravé místo, a ještě k tomu mít ohromný kus štěstí. Pro ty, které potkalo štěstí jen průměrné, zůstává dřina, životní lekce v disciplíně a kariéra vrcholící už kolem dvacítky.«

Barbora Straková v sedmnácti letech už ví, že manekýna může na přehlídce vystupovat nejen ve svatebních šatech, ale třeba i polonahá.