Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

LÁSKA POD LUPOU: Láskyplně se ho snažím zabít, říká Jája Dvořáková

  0:14aktualizováno  0:14
Josef Dvořák (72) žije s třetí manželkou Jájou více než třicet let. Mluví o ní jako o Matce Tereze, která mu do života vnáší řád. A jí to coby produkční vůbec nevadí. „Svého Pepíčka miluju tak, že se ho občas pokouším láskyplně zabít,“ říká v Lásce pod lupou, v níž oba odpovídají na stejné otázky, avšak každý zvlášť.

Josef Dvořák se svou manželkou Jájou | foto: Lenka Hatašová, iDNES.cz

MÍSTO A DATUM PRVNÍHO SETKÁNÍ
Josef: Datum nedám dohromady. Ale vím, že to byl první natáčecí den seriálu o kuchaři Svatoplukovi ve Varech. V nějakém hotelu byl seznamovací večírek a najednou vešla krasavice. Milá, laskavá, nešlo ji přehlédnout. Nebyl jsem sám, kdo na ni zíral.

Jája: Bylo to večer po natáčení seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka v Karlových Varech v restauraci hotelu Slavie v květnu 1983. Moc jsem ho neregistrovala, musela jsem hlavně vyřídit všechno potřebné pro natáčení, třeba i to, aby byl Pepa na place včas a aby uměl text. Ale takhle jsem stíhala celý štáb. Že bych se u toho chtěla zamilovávat, tak to opravdu ne.

ČÍM MĚ OKOUZLIL/A
Josef: Kouzlem osobnosti. Nesmírně laskavá, usměvavá, pozorná i k tomu poslednímu člověku na place. Nic pro ni nebyl problém. Od první chvíle neměla konkurenci. A že se tam motala spousta krásnejch ženskejch.

Jája: Na začátku jsem se dívala na Pepu přes práci. Byla tam tehdy senzační parta - velká, jako na celovečeráku s úžasným a milovaným režisérem Františkem Filipem v čele. Ale vraťme se k Pepovi, když mě jednou pozval na procházku, šla jsem s přesvědčením, že s tímhle klukem zaženu chmury. No a to se také stalo. Pepa se ovšem snažil a já se vstřícně smála. Až jsme najednou oba zjistili, že nám to nějak podezřele klape.  

Fotogalerie

GESTO, KTERÉ MĚ DOSTANE
Josef: Jája je snad vzdálená příbuzná Matky Terezy. Dala dohromady mé bývalé manželky, to není, jistě uznáte, jednoduché. Skamarádila mé děti se svojí Markétkou a je nadšená, když se jí podaří všechny utábořit na chalupě. To je jen nepatrná část toho, čím mě dostává.

Jája: Pepa je skvělej herec, miluju spoustu jeho gest. Hlavně na jevišti. Skoro v každém představení nacházím prchavý tragikomický okamžik, který mě vždycky dostane. Mám to privilegium, že mu vidím do hereckých karet. Vím přesně, co právě udělá a jak se přitom bude tvářit. A čekám na to, jako kdybych Pepu viděla poprvé, s dychtivým napětím.  Poprvé, podesáté, posté... Je komik od boha, takže tím, co dostal darem, tedy včetně gest, mě a hlavně diváky vždycky spolehlivě nachytá.

CO PODNIKÁME NEJRADĚJI
Josef: Jája je můj diář, můj rozvrh sil, moje vychovatelka, přesto, že jí musí být jasné, že jsem od přírody nepřevychovatelný. Jsem přesvědčený, že dokud budeme spolu, nikdo nás neporazí.

Jája: Mám ráda divadelní zájezdy do různých měst naší země, kde v okolí divadla objevuji při procházkách s s naší fenkou zajímavosti navštíveného města. Jsem s ním ráda na chaloupce, kde se to obejde bez atrakcí. Stačí nám společně posnídat, štípat a rovnat dřevo, vykoupat se v ledovém bazénku, honit kuny kolem baráku, číst knížku...

NEJVĚTŠÍ PŘEKVAPENÍ
Josef: Je mazaná, přečte si vás dopředu, a když vidí, že jste v ouzkých, místo toho, aby dělala bengál, láskyplně vás vezme za ruku. Bacha ale, nenechá si nic namluvit.

Jája: Tak třeba občas z ničeho nic utře nádobí. A já vím, že ho to prostě napadlo a že za tím není žádný jiný zastírací manévr. A jsem ráda, když se žádné překvapení nekoná, když je v pohodě, když neblbne víc, než je třeba, nehoní se zběsile ve vedru na tenise a chodí na představení nebo na natáčení připraven a včas. Produkční ve mně zkrátka neudolal a už se mu to nepodaří, třebaže se o to aktivně snažil.

KDY SE DOSTAVUJE ŽÁRLIVOST
Josef: V jednom kuse žárlím. I v našem věku se belhají po ulicích vilní kocouři, a když se jim nepodaří sbalit Jáju, pustěj se do mě, protože už blbě viděj a říkaj si, když nechce dceruška, tak snad s námi půjde na vínečko její tatínek.

Jája: Kolem Pepy běhaly ženské vždycky. Někdy to byly fakt krasavice, ale občas taky čarodějnice, které Pepu hodlaly usápnout v domnění, že je slavnej a že je v balíku. Nejednou jsem přišla do šatny ve chvíli, kdy mu některá fanynka plakala kolem krku, tak jsem taktně vycouvala a zavřela dveře. Myslím, že v tom lítal pokaždé dost nevinně. Má zvláštní dar. Stačí mu vyjít bez jediného slova na jeviště a lidi se hned začnou smát. Vidím to také na chalupě, kde je pořád slyšet: „Dobrý den, pane Dvořáku... Dobrý den, pane Dvořáku...“ Třeba teď v neděli stál na zápraží a slyším: „Dobrý den, pane Dvořáku.“ Tak jsem si vzdychla: „A já jsem vosk?“ Pepa to slyšel, zastavil celou tu bandu kolem procházejících Moraváků a říká: „Až řeknu tři, tak prosím zavolejte: Dobrý den, paní Dvořáková!“ No, tak žárlím, ale nemůžu si pomoct.

Josef Dvořák žije s manželkou Jájou už víc než třicet let.

Josef Dvořák žije s manželkou Jájou už víc než třicet let. / foto: Lenka Hatašová / oblečení: Bandi/ fotografováno v hotelu Grandior  

KDY MĚ ROZPLAKAL/A

Josef: Jakmile začne venku chumelit, u nás se větrá. Jakmile je venku minus 20, u nás jsou okna dokořán. Já miluju teplo a tak nenápadně chodím za Jájou a okna zavírám. Marně. Jen se otočím, už se bytem prohání severák.

Jája: Když umřel náš milovaný pejsek Beníček, Pepa u toho nebyl, ale poslal mi SMS: „Jájinko, mám tě moc rád, neplakej. Josef.“ Bylo to 3. 10. 2002. Dodnes ji mám v mobilu.

ZLOZVYKY, KTERÉ TAKTNĚ PŘECHÁZÍM
Josef: Jakmile se setmí, vyráží z domova na babinec. Nepravidelně, ale zdá se mi, že pořád. Nezapomene nahlásit, kdy se přesně vrátí, ale bez problému přijde o tři až pět hodin později. Prej, že si nestačily dopovídat.

Jája: Představte si, že mu koupím k narozeninám jeden z nejdražších záchodů na světě, který změří snad i tlak a tep a on čurá ve stoje, přestože je tam „výstražná“ cedule „Bitte im sitzen pinkeln!“ Já se z něj svalím.

ČÍM TEĎ NEJVÍC ŽIJE
Josef: Všichni musíme shánět starý chleba a rohlíky. Jája na chalupě po ránu v noční košili běhá po hrázi rybníka a volá: “Kač, kač, kač...“ Na zavolání se k ní slétají všechny kačeny z celého Českého ráje a začíná krmení.

Jája: Prací, divadlem a příležitostmi, které dostává jinde. Připravuje se na všechno hodně poctivě a k tomu sportuje. V tenise se za léta propracoval ze začátečníka na dost slušného hráče. Všude v bytě i na chalupě se válej knížky o teorii tenisu, dokonce i na WC. A na chalupě máme spoustu pohárů a medailí. Ano, tenis miluje a já mám radost z faktu, že se to odráží na stavu jeho „trosek“ - to je výrok Jirky Sováka. No, nevypadá on dobře, co říkáte?

NEODOLATELNÝ DETAIL
Josef: To zrovna. Já vám to řeknu a vy mi ji vyfouknete.

Jája: Jásá nad každým přitlučeným hřebíkem a žádá, aby byl při tom vyfocen.

VZKAZ MÉ LÁSCE
Josef: Jájo, mám tě rád.

Jája: Svého Pepíčka miluju tak, že se ho občas pokouším láskyplně zabít.
Nejčtenější

Matthew Perry (New York, 26. dubna 2017)
Mám noční můry z návratu Přátel, přiznal Matthew Perry

Návrat legendárního seriálu Přátelé už odmítli Phoebe, Joey, Rachel a nyní se k nim přidal i Chandler. Podle herce... celý článek

Vévodkyně Kate, princ William a jejich děti Charlotte  George (Buckinghamský...
OBRAZEM: George a Charlotte ozdobili oficiální oslavu narozenin prababičky

Princ George (3) a princezna Charlotte (2) byli ozdobami oficiálních oslav jednadevadesátých narozenin jejich... celý článek

Britský princ Harry (Leicester, 21. března 2017)
Nikdo z nás nechce být králem, říká britský princ Harry

Mladší z britských princů Harry (32), který je pátý v pořadí nástupnictví na trůn, se rozpovídal o královské rodině.... celý článek

Vítězky České Miss 2016 Kristýna Kubíčková, Andrea Bezděková a Natálie Kotková
Klopýtání královen krásy. Problémy České Miss, skandály i záhada

Polonahé krásky v metru, odstoupení známých tváří i některých finalistek, stopka ze strany velkých televizí a přesun na... celý článek

Zdenka Procházková
Zdenka Procházková: Haas i Rašilov šňupali a nebralo se to jako problém

Herečka Zdenka Procházková (91) se v pořadu Limuzína s Mírou Hejdou rozpovídala o tom, jak to chodilo v době jejího... celý článek

Další z rubriky

Sam Claflin a jeho manželka Laura Haddocková (Londýn, 18. června 2017)
Claflin: Herci bytostně touží po dokonalosti, ale nikdy takoví nebudou

Britský herec Sam Claflin (30) je považován za jednoho z nejpřitažlivějších a nejcharismatičtějších herců dneška. Jen... celý článek

Britský princ Harry (Leicester, 21. března 2017)
Nikdo z nás nechce být králem, říká britský princ Harry

Mladší z britských princů Harry (32), který je pátý v pořadí nástupnictví na trůn, se rozpovídal o královské rodině.... celý článek

Judit Bárdos
Na natáčení mi vadí zima a nahota, přiznala Judit Bárdos

Nedávno se prošla po červeném koberci v Cannes, může se stát evropskou filmovou hvězdou. Slovenku maďarské národnosti... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.