Jogínka přežila tři dny pohřbená pod zemí

Před tisícovkami věřících v indickém Iláhábádu vystoupila japonská jogínka z třímetrové jámy, do které se nechala v sobotu zasypat při příležitosti hinduistického svátku Kumbh mélá, aby mohla nerušeně meditovat o světovém míru a harmonii. Zatímco Keiko Aikawaová klidně vystoupila z jámy a nonšalantně ze sebe oprašovala písek, tísnili se kolem ní její šílící obdivovatelé, aby se jí mohli alespoň dotknout. Nejméně tři lidé přitom přišli k úrazu.

"Udělala jsem to pro mír na světě a pro zdraví lidstva, a ne pro osobní slávu," prohlásila Keiko, podle níž jí pomohly pod zemí přežít jogínské techniky.

"Jóga je vědou budoucnosti, protože je to lidská věda. Láska je budoucnost a osud člověka je v rukou jógy," dodala Japonka, kterou její indičtí obdivovatelé překřtili Yog Mata (matka jógy) a která sama tvrdí, že dokáže levitovat, tedy vznášet se bez cizí pomoci nad zemí.

Na svátek Kumbh mélá, který začal před 14 dny, se do Iláhábádu sjely milióny věřících, kteří se chtějí očistit koupelí v posvátné řece Ganze.

Kumbh mélá svůj původ odvozuje z mytologického boje mezi bohy a démony o pohár s nektarem (kumbh znamená hindsky pohár, mélá slavnost, trh), při němž se několik kapek nektaru vylilo na Zemi. Jedna z nich dopadla na Iláhábád u soutoku Gangy a Jamuny. Místa, kam dopadly další kapky nektaru, jsou Hardvár, Udždžain a Násik, Iláhábád je však považován ze čtyř svatých měst hinduismu za nejposvátnější.


Témata: Poradna: Zdraví