Jak se rozsvěcují světlušky

  • 4
Vědci už delší dobu vědí, jak vytvářejí světlušky, slavní "broučci", světlo ve svých "lucerničkách". Netušili ovšem, jak je zapínají a vypínají. To se nyní změnilo. Internetová verze zpravodajství BBC přinesla minulý týden informaci, že se skupině vědců kolem Barryho Trimmera z Tuftsovy univerzity v Medfordu, v Massachusetts podařilo mechanismus rozluštit. Spínacím zařízením je jednoduchá molekula oxidu dusičitého (NO). Současně vědci připomněli, že jejich objev je jen jedním z mnoha příkladů, jak důležitou roli hraje NO v biochemii.
V lidském organismu je jeho molekula důležitá pro průchodnost cév a předávání impulsů mezi neurony v mozku. Současně je také součástí léků na potenci, jako je například Viagra.

Aby vědci pochopili úlohu, jež oxid uhličitý hraje u rozsvěcování a zhasínání světel světlušek, uzavřely je do malých komůrek. Kdokoli byly světlušky vystaveny působení NO, začaly svítit a skončily teprve ve chvíli, kdy byl jeho přívod do komůrky zastaven.

Později se ukázalo, že světlušky dokážou produkovat svůj vlastní oxid dusičitý, a to v buňkách, které jsou na konci jejich zadečků. Celý proces trvá jen milisekundy.