Internetový slovník českých sprosťáren je na světě!

  • 4
Více než stovku anglicko-českých peprných výrazů a nadávek obsahuje První slovník vulgarismů monogramisty Z. F., který se v těchto dnech objevil na českém internetu. Slova jsou klasicky řazena podle abecedy a autor se snaží vypátrat a předložit čtenářům co největší počet mutací každého výrazu. Zároveň badatel vyzývá široké vrstvy obyvatelstva ke spolupráci. "Chcete-li přispět svou troškou do mlýnice lidského vzdělávání, můžete se na rozšíření slovníku podílet.

Jedná se o bohulibé dílo a všechny poznatky, neznámé výrazy a pikantérie zasílejte na moji e-mailovou adresu," vzkazuje návštěvníkům webových stránek.

Známý psychiatr a spisovatel Jan Cimický (53) tiskové agentuře Korzo sdělil, že na používání vulgarismů nevidí nic špatného. Tvrdí, že se po jejich použití nikdo nezblázní. Naopak, Cimický pokládá sprostá slova za psychologickou pomůcku pro lidi ve vypjatých situacích. "Jde o takzvaná ventilová slova a ta jsou dvojího druhu. Buď jde o paradoxní momenty, kdy člověk je ve vážné situaci, například na pohřbu. Na mysli mu ale zničehonic vytane určité slovo a dotyčný pocítí nepřekonatelnou chuť se smát. Druhá jsou naopak slova, která přinášejí uvolnění ve vypjaté situaci. Dotyčný se uklidní jadrným zakletím," vysvětlil Cimický. Ve vypjatém momentu totiž dochází v lidské psychice k přetlaku a vulgarismy mohou posloužit jako ventil k okamžitému uvolnění. Jadrné nadávky tak mohou zabránit zhroucení citlivějších jedinců.

Cimický dodal, že Češi jsou ve srovnání s ostatními národy v používání sprostých slov značně puritánští. Za našimi hranicemi se prý nadávky ozývají častěji než u nás. "Jsou národy, které jadrnosti používají v mluvě naprosto běžně. Například ve Francii se oblíbené merde (hovno) používá tak často, že to nikoho nevyvádí z míry," usmál se psychiatr. Dodal, že peprné výrazy jsou stejně staré jako lidstvo a jejich používání rozhodně nebylo pouze "výsadou" nejnižších vrstev. "Dokonale sprosťačit dovedli i lidé z nejvyšší společnosti a vůbec se jim nedivím. Bez oblíbených nadávek by třeba pozbyly kouzla téměř všechny anekdoty. Jistě si třeba vzpomínáte na krásný totalitní vtip - hovno, hovno, řekla hraběnka, aby zakryla svůj buržoazní původ," ukončil Jan Cimický.

Vulgarismům se nevyhýbají ani někteří známí umělci. Herec, režisér a držitel Oscara Zdeněk Svěrák nedávno pro tisk prohlásil, že jadrnosti k českému jazyku patří. "My, kteří se jazykem živíme a máme svou vrstevnatou mateřštinu rádi, máme rádi i její vrstvu spodní, vulgární. Také my z těchto spodních vod čerpáme. I v soukromí používáme břitkých slov úlevných či urážkových nebo lascivních, ale tam, kde jsou doma. Nádherné, barevné sprosťárny však nadměrným používáním ztrácejí svou úlevnou, rozněcovací či nadávací funkci," prohlásil Svěrák.

Slovník naleznete na adrese www.volny.cz/msopa/eol/vulgarismy.htm