Internetem zahání bezmoc z rakoviny

- Většina rodičů, jejichž dítě onemocní rakovinou, je bez varování postavena před problém: o nemoci nic nevědí. Pouze to, že je nebezpečná a že na ni umírá mnoho lidí. Tomáš Junák, jehož tříletému synovi Petrovi diagnostikovali lékaři z oddělení dětské onkologie Fakultní nemocnice v Brně neuroblastom - zhoubný nádor nervové tkáně, byl před čtyřmi měsíci ve stejné situaci.

Dnes dokončuje internetové stránky, v nichž si může každý přečíst nejen o nemoci, ale také podrobnosti o léčbě, o způsobu stravování sociálních dávkách, na které mají rodiče takto nemocných dětí nárok.

"Vyrovnával jsem se tak s nemocí svého syna," vzpomíná dvaatřicetiletý překladatel. Přestože od lékařů dostal dost informací, chtěl si je potvrdit. Začal listovat na internetu. Na českých webových stránkách však pod zadaným klíčovým slovem rakovina nenašel jedinou odpověď. S pomocí zahraničních vyhledavačů nakonec dostal přes osm milionů odkazů.

Našel odpovědi na všechny své otázky. Po špatných zkušenostech se zdravotníky byl mile překvapen, že se všechny zahraniční informace shodují s tím, co mu řekli čeští lékaři. "Začal jsem jim věřit a rozhodl se, že dám nemocnici dar, buď peníze, nebo něco užitečného. Pak jsem na internetu objevil stránku jedné z amerických nemocnic určenou výhradně pro rodiče.

Tehdy jsem si řekl, že právě taková informační stránka je pro ně tím nejtrvalejším darem. Dohodl jsem se s nimi, že ji vytvořím a budu ji minimálně po dobu pěti let platit," říká otec.

Začal s překládáním dostupných odborných statí, vyjednáváním autorských práv a sháněním informací ze sociálních odborů. Po večerech chodil překlady konzultovat s primářem, na jehož oddělení syn leží.

Hodiny práce mu dala i příprava grafické podoby stránky. K tomu musel koupit speciální počítačový program. "Zabralo mi to asi čtrnáct dní nepřetržité práce. Ke všem odborným informacím jsem dodal i přehled cizích slov, která lékaři nejčastěji při vysvětlování používají. Stále je ale co upravovat a dolaďovat," míní Junák.

Některé informace, například kde najít dobrého psychologa, jsou na stránkách pouze pro pacienty z Brna. Později chce stejné dodělat také pro ostravské a pražské nemocnice.

Kolika rodičům jeho stránka s adresou http://www.uoc.muni.cz/do/index.htm poslouží, však nedokáže odhadnout. Ví o mnohých, kteří se nemoci svého dítěte brání a nechtějí o ní nic vědět. Jsou mezi nimi i ti, jejichž děti mají rozhodně větší šanci se vyléčit než Junákův syn.

V číslech neúprosných statistik je jeho naděje na uzdravení patnáctiprocentní. "Myslím ale spíš na to, co bude můj syn potřebovat, až se vyléčí. Rakovina je nemoc na celý život, a i když se jí zbavíte, může se kdykoliv vrátit," dodává otec.

Stejně jako desítky jiných, i jeho rodinu čeká se synem ještě dlouhá cesta kontrolních vyšetření a chemoterapií. Stejně jako ostatní bude celé dny trávit se svým synem, aby se necítil sám.