Inkontinence trápí i mladé ženy

-
Někdy stačí obyčejné kýchnutí a malér je na světě, zvláště když má člověk na sobě přiléhavé světlé kalhoty. Problémy s udržením moči totiž ani zdaleka nemají jen batolata, nebo naopak velmi staří lidé. Inkontinence, jak se tato porucha nazývá, může trápit také mladé ženy, ba i dívky v pubertě.

»Za svůj handicap se ale děvčata tolik stydí, že jen málokdy vyhledají lékaře. Odhaduji, že si troufne přijít tak každá desátá,« říká pražský gynekolog Petr Lippert. Nejčastější příčinou inkontinence mladých dívek bývá porucha nervového zásobení močového měchýře. V něm jsou receptory, které reagují na tlak. Když je zdravý měchýř dostatečně naplněn močí, dají signál do míchy, a ta zpět pošle pokyn, aby se močový měchýř vyprázdnil. Jestliže je tento reflexní oblouk porušen, receptory reagují na mnohem menší tlak a močový měchýř má proto snahu se vyprazdňovat již po přítoku malého množství tekutiny nebo při mírně zvýšené zátěži, třeba při poskoku, cvičení nebo při běhání. »Pokud tuto poruchu čití způsobil akutní nebo chronický zánět močového měchýře, stačí jej vyléčit, aby bylo po problému. V ostatních případech dostávají pacientky léky, tlumící přecitlivělé receptory v měchýři. Taková léčba trvá měsíce až roky,« říká doktor Lippert.

Pátrání v dětství

Někdy lékaři najdou příčinu inkontinence už v raném dětství, kdy dívka trpěla nočním pomočováním. Dočasně se sice vyléčila, ale pak něco zapůsobilo na psychiku, třeba změna školy nebo přestěhování, a problémy, tentokrát i přes den, se objevily nanovo. Nechtěný únik moči může být také dán vrozenou vadou vaziva orgánů. Jindy se objeví po zánětu močové trubice, který způsobují pohlavním stykem přenášené ureaplazma nebo chlamydie, mikroorganismy podobné bakteriím. Léčení bývá svízelné, protože mnohdy na ně nezabírají antibiotika.

Porod jako řešení i jako problém

Potíže s inkontinencí mohou ženy potkat také během těhotenství. Vyšší prokrvení orgánů v té době mění tlakové poměry v pánvi, což někdy vede ke snazšímu odtoku moči. Ve vyšším stádiu těhotenství navíc tlačí rozpínající se děloha na močový měchýř, který se tak sám nemůže rozšiřovat a pojme méně moči. Nepříjemný únik moči pak vyřeší až porod dítěte. Nejčastěji však přichází inkontinence u mladých žen po porodu. »Při vypuzování plodu se uvolní závěsné vazivo močové trubice, případně i měchýře, roztáhne se a někdy také poraní svalstvo dna pánevního. Míra těchto změn závisí na ohleduplnosti vedení porodu. Všechny změny mají vliv na schopnost udržet moč,« vysvětluje gynekolog. Brzy po porodu proto mnohé maminky při jakémkoliv zvýšení tlaku v břiše, při zasmání, kašli či kýchnutí cítí malý únik moči, obvykle až do doby, než se poporodní poranění zhojí. Každá třetí až čtvrtá žena se však potíží ani později zcela nezbaví.