Gladiátor se jmenuje Russell Crowe

Ještě nedávno o něm mlčely i obzvláště precizní slovníky hollywoodských herců. Zato teď je všechno jinak. Russell Crowe se zařadil mezi ty největší hvězdy stačily mu k tomu dva filmy: The Insider: Muž, který věděl příliš mnoho a Gladiátor. První nakopnul jeho kariéru do nových obrátek a vynesl mu nominaci (neúspěšnou) na loňského Oscara. Druhý z něj udělal megastar, zařídil, že teď už má Crowe onu zlatou sošku doma ve vitríně. A obnovil také spor mezi Novým Zélandem a Austrálií o to, kdo si může akčního hrdinu počítat mezi "své".
Crow se totiž narodil ve W ellingtonu, tedy na Novém Zélandu. Jenže celý život trávil v Austrálii, vlastní tam iranč a tam se také pravidelně vrací. Jak sám říká, ke svým kravám.

Russel Crowe se narodil 7. dubna 1964. V roce 1991 získal první nominaci na cenu za nejlepší mužský herecký výkon Australského filmového institutu za film The Crossing. O rok později vyhrál cenu za vedlejší roli za snímek Proof a v roce 1993 se stal opravdovou hvězdou, i když jenom australských rozměrů, když mu akademici přiřkli cenu za nejlepší mužský herecký výkon v kontroverzním a velmi úspěšném filmu Romper Stomper.

Ve sbírání cen neustal rok 1993 mu vynesl dvě další z mezinárodního filmového festivalu v Seattlu za snímky Romper Stomper a Hammers Over the Anvil. Do Hollywoodu ho přivedla Sharon Stoneová, která si ho vybrala - právě díky úspěchům v Seattlu - do filmu Rychlejší než smrt (The Quick and the Dead, natáčení 1994, uvedeno 1995), kde se setkal i s Genem Hackmanem. Poměrně úspěšný byl i snímek V irtuosity s Denzelem W ashingtonem. A pak následoval nyní již téměř kultovní film L.A. Přísně tajné a velmi úspěšný The Insider: Muž, který věděl příliš mnoho s Al Pacinem.

Ten Croweovi vynesl první oscarovou nominaci - tehdy ještě neproměněnou. Kromě herectví má Russell Crowe dvě záliby - hudbu a krávy. V té první oblasti se vyžívá se svou rockovou kapelou a pod přezdívkou Rus Le Roc, existují také rozverná svědectví o jeho vystoupeních například na festivalu italské populární písně v San Remu. Krávy a ranč bere Russell Crowe přinejmenším stejně vážně jako hereckou kariéru. Považuje se za zdatného chovatele a hrdě prohlašuje, že by se tím v klidu uživil. Herectví mu jde ale jistě ještě lépe. Gladiátor měl rozpočet kolem sto milionů dolarů a zařadil se tak mezi nákladné projekty, v minulém roce byl dokonce nejdražším filmem.

Není divu podobně pojaté historické velkofilmy, což byl žánr Hollywoodem roky témněř ignorovaný patřily vždycky mezi superdrahé filmy. Což platí o Ben Hurovi, stejně jako o Spartakovi či Zániku říše římské. Studio DreamWorks dokonce tvrdí, že ještě před pár lety by se Gladiátor z finančních důvodů vůbec nedal natočit - realizaci podobných show umožnily až počítačové technologie. Což je v tomto případě známý příběh o aréně, která byla postavena dvoupatrová a jen z jedné třetiny, ve filmu je kruhová a pětipatrová.

Zbytek prostě obstaraly počítače. Obsazením Gladiátor povětšinou nešel po hvězdách první kategorie - což v době angažování platilo ještě stále i o Russellu Croweovi. Jeho zlodušský protivník Commodus je ztvárněn také celkem málo známým Joaquinem Phoenixem, nutnou ženskou krasavici Lucillu hraje Connie Nielsenová (Dánka z K odaně), pro niž je to po Misi na Mars a Ďáblovu advokátovi asi tak třetí velký zářez v kariéře. Ale objevují se tu ifilmoví veteráni - Oliver Reed (Proximo), který má na kontě více než sto snímků, Djimon Hounsou (Juba), známý ze Spielbergova protirasistického filmu Amistad a z televizní Pohotovosti.

Samozřejmě také Richard Harris (Marcus Aurelius), který už byl nominován snad na všechny myslitelné ceny, ale povětšinou za vedlejší role, a konečně starý známý Derek Jacobi, shakespearovský herec první kategorie, kterého český divák zná více než dobře z britského seriálu Já, Claudius a znalci si na něj vzpomenou ve filmech jako Den pro Šakala, Akta Oděsa, Dotek medúzy...


Nešťastná Meg Ryanová


Z pohledu bulvárního tisku se Russell Crowe pro slavil přinejmenším jednou, zato však rovnou udělal zářez vpravdě gladiátorské kvality. Když se do něj loni v létě zamilovala americká herečka a hvězda první velikosti Meg Ryanová a ukonči la svoje mnohaleté manžel ství s Dennisem Quaidem. Což byl pro Hollywood, zvyklý na rozvody jako na denní záležitost, dost velký šok pár Ryanová a Quaid byl totiž považován za pevný a nezni čitelný.

Mezitím Dennis Quaid popohnal rozvod a začal se objevovat na veřejnosti s další hereckou hvězdou Andy McDowellovou. Jenže na přelomu roku neodjel Crowe s Ryanovou na pláno vanou dovolenou, ale vrátil se na svůj australský ranč, kam přijela také jeho dřívější přítelkyně, australská hereč ka a zpěvačka Danielle Spencerová.

Což ovšem znamenalo, že se obnovil vztah z let 1990 až 1995. Což Crowe "oficiálně" potvrdil v únoru, když pro list The Herald Sun prohlásil: "Užívám si tady na ranči skvělý život. Jakmile mám volno, chci se vracet domů." A dodal, že tato touha nejde spojit se vtahem k Meg Ryanové. O ní řekl, že zůstávají přáteli: "Meg je nádherná a odvážná žena. Je mi líto, že jsem přišel o její společnost, ale neztratil jsem její přátelství."

Z filmu Gladiátor.

Z filmu Gladiátor.

Z filmu Gladiátor.

Z filmu Gladiátor.

Z filmu Gladiátor.

Z filmu Gladiátor.

Z filmu Gladiátor.

Z filmu Gladiátor.