Diskuze

Muži a ženy v pohádkách – změna je nutná

Ženské postavy v pohádkách jsou mnohem zajímavější a pestřejší než mužské. Pohádkové postavy ženského pohlaví své protivníky tráví, proměňují, očarovávají, někdy jsou záludné, jindy milé a většinou i mimořádně sebevědomé. Muži naproti tomu vycházejí z takového srovnání jako nudní patroni, pro něž jsou sice vyhrazeny hrdinské činy, ale tím to také většinou končí. O nějaké mimořádné chytrosti navíc nemůže být ani řeči. To je hlavní postřeh z přednášky profesora Lutze Röhricha z Freiburgu na Mezinárodním kongresu evropské společnosti pro pohádky, který se o víkendu konal v Bühlu v Bádensku-Württenbersku.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Kačena

9. 10. 2001 8:46
pohádky
Přidávám se: nechte pohádky tak, jak jsou. Vyprávějí se stovky let, nějaký důvod k tomu asi bude, ne? Černobílý svět, dobro a zlo - na tom si děti uvědomují hodnoty. Dítě není malý dospělý, uvažuje jinak. Možná že ježibaba z perníkové chaloupky byla frustrovaná nechtěným těhotenstvím v mládí ;-) a proto že cpala všechny kolemjdoucí děti do pece. Jo - vyprávějte tohle dítěti, ono ji nakonec začne litovat - a bude mít do budoucna krásný model, jak se chovat obecně k násilníkům... pročpak asi ten chudáček postřílel půlku školy, jestlipak oni se na něj ošklivě nepodívali? ........
0 0
možnosti

Petr

8. 10. 2001 15:01
Emancipace
Musím 100% souhlasit s příspěvkem Kačky! Nemyslím si, že bychom měli nějak měnit staré známé pohádky. Zkuste si třeba představit, že se již zmiňovaná Sněhurka vrátí zpátky k trpaslíkům, konkrétně k Šmudlovi, a budou si vybírat kuchyň. Lituju Sněhurky, která bude muset lézt po čtyřech, aby se do kuchyně za 100.000,- vůbec vešla. Nebo bude jenom vynášet odpadky?
0 0
možnosti

Kačka

8. 10. 2001 14:38
psychologie pohádek
1. není pravda, že ženy v pohádkách nejsou zvířaty: namátkou Žabka carevna...) 2. černobílé charktery jsou v pohádkách schválně: aby byl problém, nastolený v pohádce, co nejsrozumitelnější 3. cílem pohádky není být politicky korektní, ale pomáhat dítěti pomocí srozumitelných symbolů vyřešit problémy, se kterými se denně setkává (nenávist mezi sourozenci, strach ze smrti rodičů, ze zlých lidí, touha vyniknout...) 4. domnívám se, že není možné uměle změnit pohádku tak, aby měla všechny takto v součinnosti působící atributy, které jinak u klasické pohádky vznikly staletým ústním podáním Tohle vše se autor mohl dozvědět z mnoha publikací, které na toto téma vyšly od renomovaných odborníků na tuto oblast (i česky např. Marie-Louise von Franz: Psychologický výklad pohádek, Portál 1998)
0 0
možnosti

Glein

2. 10. 2001 15:28
Mensi navrh pro IDNES:
Co takhle zauvazovat o tom, abyste misto dalsich a dalsich serveru zakoupili aspon jednoho korektora?<br> <br> Posledni odstavec: ...jsou staven<b>Y</b> muzi a zeny... Nebo: ...byla s princem, ktereho vysvobodila polibkem z zabi podoby<b>,</b> stastna...
0 0
možnosti