Chcete být in? Kupte vlastní ostrov!

  • 2
Mel Gibson ho má, Jennifer Lopezová ho má, Leonardo DiCaprio ho má, Nicolas Cage a John Travolta jakbysmet. Také Viktor Kožený a podle nepotvrzených zpráv i Petr Kellner. A ještě spousta jiných, neznámých lidí. Privátní ostrovy jsou v módě.

Kupodivu nemusí být ani drahé. Při troše štěstí vyjdou některé levněji než parcela v Praze.

Ta zpráva je stará několik dní: Leonardo DiCaprio si koupil malebný ostrov Blackadore Caye v Karibském moři. Hollywoodský idol se tak přidal k těm, kteří kouzlo soukromí uprostřed moře objevili už dříve.

Jeden rozdíl zde však je. DiCaprio sem nemíní jezdit odpočívat, ale chce na ostrově postavit luxusní pětihvězdičkový komplex. K tomu zamýšlí vybudovat infrastrukturu a malé letiště. A dobrá zpráva pro ekology: výstavba prý nezničí životní prostředí.

Nemusíte být milionář

"Kdo má dneska auto, může si dovolit také ostrov," prohlásil v časopise Time muž jménem Farhad Vladi, zřejmě nejznámější obchodník s ostrovy na světě.
Nepřeháněl. Pravda, ten ostrov je pak poněkud malý.

Stačí se podívat na internet. Člověk nemusí hledat moc dlouho a zjistí, že občas jsou na prodej ostrovy už od dvaceti tisíc dolarů, a to je pořád ještě kousek pod půl milionem korun.

No řekněte, nekupte to.

Mají rozlohu jednoho hektaru, což, pravda, není zas tak moc. Ale skála, kterou vlastnil hrabě Monte Christo, nebyla o nic větší.

Horší je to s dopravou: pokud byste na uvedený ostrov za dvacet tisíc dolarů (jmenuje se Ostrov milenců) chtěli jezdit na víkendy, bylo by to dost z ruky. Je totiž na Filipínách.

Ale jiné jsou podstatně blíž. V Řecku, Itálii, Skotsku, Chorvatsku. Zřejmě brzy budou na prodej i ostrůvky v Albánii.

To je šance pro spoustu lidí, kteří se už nabažili přeplněných pláží v Chorvatsku a chtějí být někde úplně sami. V životě nenatočili film, nevydali cédéčko ani nevytunelovali banku - a přece si ten luxus soukromí mohou dovolit. Mít svůj vlastní ostrov, to dnes už není rozmar pouze pro multimilionáře.

I když ti s tím přirozeně začali. Zpěvačka Kylie Minogue si koupila spolu se sestrou ostrov poblíž australského Melbourne. Jennifer Lopezová má ten svůj v Atlantiku, poblíž pobřeží státu Georgia. Johnny Depp, "pirát z Karibiku", se vrátil na místo činu a má ostrov s palmami. John Travolta zřejmě dává přednost chladu: pořídil si ostrov na pobřeží státu Maine.

Jiný herec, Mel Gibson, který zase koupil ostrov v jižním Pacifiku, naopak neplánuje, že díky němu zbohatne. Přemění jej v místo odpočinku a zábavy, ovšem jen pro sebe a své přátele.

Má však potíže s domorodci. Na ostrově, který Gibson koupil od japonského hotelového řetězce za 15 milionů dolarů, žije pouze čtyřicet plantážníků s rodinami. Ti byli naštvaní, už když jejich ostrov patřil Japoncům, a nelíbí se jim ani nový majitel. "Náš ostrov byl kdysi pod nátlakem prodán za dva tisíce kokosových palem," zlobí se a vyhlašují: "Chceme ostrov zpátky!"

Území celebrity

Bývaly doby, kdy seznam majitelů soukromých ostrovů byl skoro totožný s obsahem publikace Kdo je kdo.

Vzpomínám, jak jsem viděl první soukromý ostrov v životě. Bylo to na Islandu a průvodce turistům na lodi ukazoval raritu, která mu očividně přišla zajímavější než velryby nebo papuchalkové: "Támhle ten ostrov, ano, ten vzadu - vidíte ho? Patří zpěvačce Björk. Vláda jí ho věnovala za skvělou reprezentaci naší země v cizině."

Ostrov se zdál úplně prázdný, protože Björk se zřejmě opět někde za mořem věnovala přelešťování dobrého jména Islandu v zahraničí. Byl něco přes kilometr dlouhý. Jmenoval se Ellidaey a tvarem připomínal podkovu. Byl tajemný a nepřístupný. Bylo to totiž území Někoho.

Bylo to území celebrity.

Nikdo na něj nesměl vstoupit. Ellidaey byl záhadný jako ostrov kapitána Nema.
S podobnou zvědavostí a napětím, jestli se náhodou neobjeví známá tvář, objížděli od šedesátých let turisté například i tahitský ostrov Tetiaroa, který pro sebe pořídil hollywoodský herec Marlon Brando. Objevil ho v dobách, kdy tam natáčel film Vzpoura na lodi Bounty. Musel ho mít.

Jak jsem nakupoval ostrov

Ostrovy jsou na prodej. Pojďme tedy nakupovat.
Ale hned je tady problém: když vytočíte telefonní čísla několika pražských realitních kanceláří, které podle jména vypadají opravdu kosmopolitně, a řeknete jim, jestli by vám nepomohly koupit ostrov, ozve se buď nevěřícné ticho, zakuckání, nebo vám řeknou, že zavolají asi za hodinu, a nikdo se už neozve.

"Ostrov? Co tím myslíte?" zeptala se jedna agentka s realitami. Když byla ujištěna, že je tím myšlen kus země ze všech stran obklopený vodou, řekla, že o něčem takovém právě neví.

Nezbylo než jít na internet. Vyhledávač na klíčová anglická slova "koupit ostrov" vyhodil několik firem a záhy bylo zřejmé, že nejvýznamnější je hamburská Vladi Private Islands a pak zřejmě Private Islands Online. Za chvíli už zvonil telefon v Hamburku.

"Koupit ostrov není problém," říká mi Sabine Rollingerová z Vladi Private Islands. "Je to záležitost spíše týdnů než měsíců. Záleží samozřejmě na jeho umístění, v některých zemích jsou formality zdlouhavější, jinde jde všechno hladce."

Ale Rollingerová má pro mě jednu velmi seriózní radu. "Možná byste měl nejdřív zjistit, jestli jste náturou opravdu ostrovan. To znamená, jestli vám život na ostrově, kde většinou nikdo není, bude opravdu vyhovovat. Možná bych vám doporučila, abyste si nějaký nejdřív jen na zkoušku pronajal. To radíme všem zákazníkům."

Jsem skromný, a tak se rámcově zajímám o nějaké opravdu levné ostrovy. Paní Rollingerová mi vysvětluje, že mají v katalogu několik kanadských ostrůvků v rozmezí dvacet až třicet tisíc eur. Když se podívám na celou nabídku, je jasné, že to jsou nějaké drobky. Větší ostrovy stojí mnohem víc. Třeba i několik milionů eur.

Malé a levné kanadské ostrůvky však mají jednu nespornou přednost: stojí opravdu asi tolik, kolik člověk zaplatí za lepší auto. Stavební parcela v Praze vyjde mnohem dráž.

Podobnou nabídku pro ostrovany, kteří se chtějí držet hodně při zemi, má Private Islands Online. Patří do ní i zmíněný Ostrov milenců na Filipínách.

Jenže i tady platí, že člověk často není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci.

Levné ostrovy bývají vzdálené a doprava na ně se přece jen prodraží. Často na nich opravdu není vůbec nic, ani nejmenší chata či srub. Také romantika může být zrádná. Jak říká Rollingerová: "Většina lidí chce palmy a šumící moře, protože tak si představují opuštěný ostrov. Zapomenou kvůli tomu na pitnou vodu, infrastrukturu, hmyz a třeba i na nepříjemné domorodce ze sousedního ostrova."

Cítili jsme se jako Adam a Eva

Proč vlastně lidé touží po vlastním ostrově? Většinou se pachtí po tom, aby si mohli dovolit ještě lepší a luxusnější život, a najednou ho touží načas vyměnit za samotu a nepohodlí.

"Hledají tam vyrovnanost, klid, soukromí a místo, které je daleko od každodenní zaběhané rutiny," vysvětluje studie hamburské realitní kanceláře Vladi Private Islands. "Zjistili, že ostrov může být lékem na jejich duši. Poptávka po ostrovech stoupá jako důsledek vzrůstajících problémů s životním prostředím, stresem každodenního života či frustrací z rychlého životního tempa a přelidněných měst."

S tím souhlasí i psycholog Slavomil Hubálek: "Určitě je za tím potřeba moderního člověka, který žije ve velkých aglomeracích, mít něco ohraničeného a vlastního, co je daleko od lidí a spěchu."

Budou za tím i jiné věci. Třeba snobství. Vlastnictví soukromého ostrova je stále považováno za něco zcela exkluzivního, vyhrazeného jen lidem s velmi dlouhými čísly na bankovních kontech. Mít ostrov, to oslní víc než rolls-royce nebo jachta.

Určitě za tím bude i romantika a chuť hodit alespoň na chvíli za hlavu život sešněrovaný konvencemi, v němž se musí kontrolovat i uzel na kravatě. Celebrity ocení, že paparazziové jsou kdesi za vodou, a nemusí se tedy cítit jako zvěř v lovném revíru. "Byli jsme s mužem jako Adama a Eva. Běhali jsme kolem našeho ostrůvku nazí," řekla zpěvačka Diana Rossová.

A rozhodně jsou za tím i peníze. "Lidé jsou posedlí touhou dobře investovat. Hledají jakoukoliv nemovitost," říká Hubálek.

Něco na tom určitě bude. Firma Vladi Private Island, která je považována za světovou jedničku, za třicet let své existence prodala na 1200 ostrovů za průměrnou cenu 300 000 dolarů. Nejdražší byl Norman Island v Karibském moři, který stál nového majitele dvanáct milionů dolarů. Nejlevnější ostrov byl zároveň i nejmenší, jaký kdy prodali: stál 1500 dolarů a má rozlohu 500 čtverečních metrů. Nachází se na jezeře Charlotte v kanadské provincii Nové Skotsko.

Češi už se ptají

Firma loni prodala dvacet ostrovů. Kupují je lidé z celého světa. Jsou mezi nimi Češi? "U nás žádný Čech zatím ostrov nekoupil," říká Sabine Rollingerová z Vladi Private Islands. "Ale několik dotazů už tady bylo."

Jeden ostrov na Bahamách si už kdysi koupil Viktor Kožený a všechny naštval, když nechal odstranit korály výbušninou.
Ostrov prý má ještě nejbohatší Čech Petr Kellner, říká se v kuloárech, ale on sám o svém soukromí nemluví. Jinak nic. Ze suchozemců se ostrované stávají asi jen stěží.

Sousedé na Bahamách
(kdo je také majitelem ostrova)
Nejznámějším majitelem pustého ostrova byl Robinson Crusoe, ale to byl jiný případ. Prý první celebritou, která si pořídila soukromý ostrov, byl americký letec Charles Lindberg, jenž si ve třicátých letech koupil jeden bretaňský ostrov. Nyní ho vlastní výrobce šampaňského Charles Hiedsieck.
Od té doby si ostrovy kupoval kdekdo. Rodina svrženého íránského šáha Pahlavího si jich koupila tucet na Seychelách, herec Tony Curtis jeden u Kanady. Anglický producent Richard Branson má ostrov Necker v Karibiku, odkud musel přestěhovat stádo koz, které jeho panství pustošily. Teď tam jezdí Pamela Andersonová.
Nicolas Cage si v roce 2000 koupil ostrov na Bahamách, kde si svůj malý mořský ráj opatřil i Johnny Depp: má rozlohu 45 hektarů, šest pláží a stál 3,75 milionu dolarů. Diana Rossová má ostrůvek kousek od Tahiti, kde měl svůj ostrov i Marlon Brando. Onassisovi jsou doma na řeckém ostrově Scorpios. Je to tam dost nebezpečné: před časem se zde potopila loď s britskými turisty, kteří si chtěli soukromý ostrov prohlédnout hodně zblízka a ztroskotali na útesech.
Turisté mohou okukovat ostrovy, které vlastní Ted Turner, Brooke Shieldsová, Björn Borg a spolu s nimi tisíce méně známých, nebo dokonce neznámých vlastníků.
V Dubaji se kvůli takovým lidem stavějí už umělé ostrovy. Budou to spíš parcely: jsou od sebe vzdáleny pár desítek metrů a mají mít obrysy jednotlivých států.

V civilu se podepisuje Coppola, stejně jako jeho otec, univerzitní profesor, a také jako jeho strýc, režisér Francis F. Coppola.

Leonardo DiCaprio

Jennifer Lopezová

Režisér a herec Mel Gibson na udílení filmových cen People's Choice v kalifornské Pasadeně, kde uspěl s filmem Umučení Krista. (9. ledna 2005)

,