Britové přecházejí z piva na víno

- Britové se mění z pijáků piva v milovníky vína. Potvrzuje to alespoň v pondělí zveřejněná statistika britského ministerstva zemědělství, podle níž prodej vína za loňský rok v Británii vzrostl o více než 13 procent. Piva se naproti tomu loni prodalo o 17 procent méně než rok před tím. Klíčovým faktorem změny chuti Britů jsou údajně zdravotní faktory.

"Staří lidé jsou alkoholem stále více unaveni... považují jej za nezdravý a uvědomují si, že se s jídlem nesnáší nejlépe. Pivo je drahé a tloustne se po něm," citoval dnešní večerní britský list Evening Standard obchodníka jednoho z internetových dodavatelů vína Johna Taylora. "Vzhledem ke kombinaci všech těchto důvodů je obrat k vínu ještě atraktivnější," řekl Taylor.

Podle listu Britové v současnosti obecně více dbají o zdraví, konzumují méně mléka, smetany, cukru, tuků, vajec a oleje než před deseti lety. Spotřebují naopak o 20 procent více ovoce. Odborníci tvrdí, že Britové jsou nyní daleko více vybíraví a mají větší sklony k dobrodružství při výběru vín, čemuž nasvědčuje rostoucí spotřeba vín z Jihoafrické republiky, Nového Zélandu, Chile a Itálie. Na britském trhu se údajně začínají prosazovat také domácí značky vín.

Poslední statistiky ukázaly, že Británie je hlavním exportním trhem pro vína z Austrálie. Od protinožců přichází ročně na britský trh údajně až šestina tamní produkce, což je asi 102 miliónů litrů.

Loni australským vínům patřilo 11 procent britského trhu, zatímco celkový podíl vín z tzv. zemí nového světa, Austrálie, Nového Zélandu, Chile a Jihoafrické republiky, na britském trhu činil přes 20 procent. Naproti tomu v Británii poklesl prodej vín z Francie a Německa. V roce 1986 podíl francouzských vín na britském trhu činil 44 procent, v roce 1998 však poklesl na 32 procent. Německá vína byla v roce 1986 zastoupena z 29 procent, loni to bylo pouze 22 procent.


Témata: Poradna: Zdraví