Antraxový ostrov děsí lidi dodnes

  • 7
Londýn - Snět slezinná, neboli antrax, je nebezpečná i tím, jak dlouho dokáží její spóry přežívat a být stále smrtící zbraní. Pokud by byla zamořena nějaká oblast, její očištění by trvalo desítky let a to bez jistoty, že se to skutečně podařilo. Důkazem je poněkud zapomenutý pokus z období druhé světové války. Británie tehdy zahájila dlouhodobý experiment s biologickými zbraněmi: v roce 1942 svrhl bombardér královského letectva bombu se sporami antraxu na malý neobydlený skotský ostrov Gruinard. Krátce předtím bylo na ostrov vysazeno stádo ovcí.

Tři dny poté, co byla svržena bomba, pošly první ovce. Vojenští odborníci tehdy došli k názoru, že munice s antraxem by byla schopná učinit z velkých měst mrtvou pustinu, neobyvatelnou pro řadu generací.

Česko má první podezření na antrax

Antrax - biologický zabiják

Úřady se chystají na biologické zbraně

Příští zbraň teroristů - mikroby

Antrax: nakazit se lze i bakterií z obálky

Gruinard byl poté uzavřen a prohlášen za zakázanou oblast.

Teprve v roce 1986 bylo jeho území postříkáno letecky 280 tunami formaldehydu, na některých místech byla odstraněna zamořená půda a uložena do neprodyšných kontejnerů.

Od roku 1990 platí Gruinard za "čistý", ale obyvatelé Velké Británie jsou k prohlášení vlády z té doby dodnes velmi skeptičtí.

Obavy potvrdil nedávno i uznávaný archoelog Brian Moffat, který pro list Glasgow Herald potvrdil, že při vykopávkách na ostrově dodnes naráží na spóry antraxu. "Na procházku bych tam určitě nešel," řekl archeolog doslova.

Sněť slezinná (antrax)

* Původcem je bakterie, která postihuje zvířata pasoucí se v přírodě. Kožní forma je dobře léčitelná.
* Použití bakterie jako biologické zbraně je mnohem nebezpečnější: aerosol by za 4-10 dnů vyvolal plicní antrax.
* Bakterie antraxu produkují jed, který vyvolá zpočátku zduření a krvácení v lymfatických uzlinách, poté celkovou otravu a šok. Rychlý průběh nedokážou vždy zastavit ani antibiotika.
* Nákaza se nešíří z člověka na člověka.
- více ZDE