Agent FBI: Vraždu Diany nařídil osobně Usáma

  • 19
Noc z 30. na 31. srpen 1997 přinesla šok nejen pro dva chlapce, prince Williama a Harryho, kteří náhle přišli o maminku, ale bez nadsázky pro celý civilizovaný svět. V silničním tunelu pod centrem Paříže tehdy při automobilové nehodě zahynula bývalá manželka následníka britského trůnu prince Charlese, lady Diana. Teď přišel bývalý agent FBI Ted Gunderson se šokujícím tvrzením. Za smrtí Diany prý stál dnes nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin.

Od samého počátku visely nad tragickou havárií četné otazníky. Zatím se totiž nepodařilo věrohodně vysvětlit, jak k ní došlo a kdo stál v jejím pozadí. Veškerá šetření skončila víceméně ve slepé uličce. Hovořilo se o dlouhých prstech tajných služeb, především britské.

Podezření neunikl ani Buckinghamský palác, jenž měl údajně zájem na tom, aby ho někdejší příslušnice vládnoucího rodu nezkompromitovala poměrem s absolutně nevhodným mužem z arabského světa, s nímž navíc měla čekat dítě.

S výsledky oficiálního vyšetřování se po celá léta odmítal spokojit Muhammad Al-Fayed, otec princeznina vyvoleného Dodiho, který se zdráhal uvěřit tomu, že šlo o pouhé náhodné neštěstí. Svými aktivitami - zejména kladením nežádoucích otázek - se natolik znelíbil britským vládnoucím kruhům, že se jeho dosud privilegovaný obchodní dům Harrod’s stal pro rod Windsorů nepřijatelným. Odňal mu dokonce jeho dřívější výsadní postavení dodavatele královské rodiny.

Muhammad Al-Fayed měl možná pravdu. Syn Dodi i jeho vznešená přítelkyně totiž v žádném případě nezahynuli nešťastnou shodou okolností. Tvrdí to alespoň americký časopis Globe, který prý disponuje informacemi od francouzských a zámořských tajných služeb. Podle nich se příslušníci amerického námořnictva zmocnili v sídle Tálibánu a teroristické organizace Al-Kajdá materiálů, jež svědčí o přímé účasti islámských fundamentalistů na spiknutí proti životu oblíbené britské princezny.

"Diana byla pro Usámu bin Ládina noční můrou," tvrdí v této souvislosti Ted Gunderson, bývalý agent FBI. "Povzbuzovala islámské ženy, aby se vymanily z okovů minulosti a bojovaly za svou rovnoprávnost. Tím si ovšem podepsala ortel smrti."

Skutečnost, že hlavní strůjce terorismu proti západnímu světu Usáma bin Ládin cítí obdobný odpor ke Spojeným státům i k Velké Británii, potvrzuje i profesor Walid Phares, jenž vyučuje na floridské Atlantské univerzitě: "Jde o princip. Amerika i Británie představují v jeho očích stejné zlo."

Jako expert na problematiku Blízkého východu vypovídal Phares i před americkým Senátem. Potvrdil a na konkrétních příkladech doložil, že princezna z Walesu byla v bin Ládinových očích téměř nepřítelem číslo jedna. Nejen pro urputné tažení proti nášlapným minám, ale zejména kvůli svému vlivu, jejž nesporně měla na islámské ženy.

V posledních letech života Diana navíc dávala najevo více než vřelý vztah i k mužům z této části světa. Svědčí o tom její okouzlení pákistánským srdečním chirurgem Hasnatem Khanem i egyptským multimilionářským dědicem Dodi Al-Fayedem.

Stohy novinových výstřižků a dokumentů o Dianině mezinárodním vlivu a působení, jež se díky příslušníkům amerických ozbrojených sil našly v afghánském Mazáre Šarífu, výmluvně svědčí o tom, že pro Usámu bin Ládina i jeho soukmenovce princezna z Walesu skutečně představovala nepřijatelné riziko, které bylo zapotřebí eliminovat.

 

Princezna Diana

Princezna Diana - archivní snímek.

Princezna Diana


Britská královská rodina